1000 günlük saflık

1000 günlük saflık

Posted by

Bundan 25-30 yıl önce Bayram arifesinde sokaklarımızda resmi üniformalı askeri öğrenciler görürdük. Eğer Ankara ya da İstanbul’da oturuyorsak bu genç askerlere haftasonlarında da rastlardık. Hani resmi üniforma içinde gördüğünüz zaman yetişmesinde emeğiniz ve katkınız olduğunu hissettiğiniz ve gururlandığınız, karşılaştığınızda annesine babasına “gözün aydın” temennilerinde bulunduğunuz, arkasından hayır dualarını okuduğunuz Ahmet amcanın ya da Fatma teyzenin çocukları. Daha ana kuzusuyken kokusundan vazgeçilip vatana ve millete faydalı olsun diye yatılı askeri okullara teslim edilen, Erzincan’da, Yozgat’ta, Edirne’de, Konya’da, Diyarbakır’da kısacası memleketin dört bir köşesinde komşunuz olan Osman amcanın ya da Kadriye teyzenin çocukları.
Şimdilerde bu genç askerleri artık üniforma içinde göremediğiniz için belki de farkında değilsiniz. Artık “Yeni Türkiye ’de” askeri öğrenciler ya da genel olarak askerler, üniformalarıyla toplum içinde gezmiyorlar. 90’lı yıllarda yoğun olarak yaşadığımız terör belası nedeniyle bir güvenlik tedbiri olarak uygulanmaya başlanan sivil kıyafet artık bir alışkanlık oldu. Zaten milli bayramları stadyumlardan kurtardığımız için askerlerimizin üniformalı tören geçişlerini de artık izleyemiyoruz. Tabii bir de son on yılda kamuoyunda yoğun olarak yaratılan bir “darbe algısı” var. İşte ben bu algı operasyonunun sonuçlarını tam 1000 gündür cezaevinde yaşayanlardan biriyim.
Hatırlar mısınız bilmem bundan üç-dört yıl önce her gün Türk ordusunun yaptığı ya da yapacağı darbe planları ile yatıp kalkıyorduk. Televizyonlar ve gazeteler, o hafta kimlerin tutuklanacağını mahkeme kararları çıkmadan önce veriyordu. Şüpheliler haklarındaki iddiaları savcılık sorgusundan önce internet ve gazetelerde öğreniyordu. Bu yayınları yapanların ya da televizyonda gururla Türk ordusuna hakaret edenlerin aklına o zamanlar “masumiyet karinesi”, “özel hayatın gizliliği”, “savunma hakkı” ya da “adalet” hiç gelmiyordu. Neden gelsin? Askeri vesayetten kurtuluyorduk topyekûn. Toplumsal mühendislik yargı yolu ile işbaşındaydı ve Türkiye toplumu “Yeni Türkiye” için hazırlanıyordu. Askeri vesayeti yıkarken devleti yıktığını fark etmeyenler ya da bu yıkıma o dönemde rıza gösterenlerin son altı ay içinde adaletten, cadı avından ve yargısız infazdan bahsetmeye başlamalarını aslında ben anlayabiliyorum. Çünkü bu yöntemlerle insanların ne kadar zalim olabileceğini, zalimlerden daha iyi kimse bilemez ve tabii bir de benim gibi kurban edilenler.

Örgüt saikiyle

Tam 1000 gün önce bugün 16 Eylül 2011 tarihinde kandırıldığımı düşünmeye başladım. Evet Beşiktaş ’ta bir nöbetçi hakim tarafından tutuklandığımda dahi hâlâ adalete güvenecek kadar saftım. Devletin hakimlerinin ve Cumhuriyet’in savcılarının bir cemaatin ideolojisine göre hareket edebileceğini tasavvur dahi edemiyordum. 14 Ocak 2014 tarihinde Başbakan bu yargılamayı nasıl tarif etti? “Sahte ihbar mektuplarıyla, yasadışı dinlemelerle, sahte delillerle, tasarlanmış ve ayarlanmış bir kısım yargı mensuplarıyla insanların nasıl mahkum edildiklerini bugün çok daha belirgin şekilde görebiliyoruz. Bütün bunlar hukuk, adalet saikiyle, vicdan saikiyle değil, tamamen örgüt saikiyle yapılıyor.”
12 Eylül 2011 tarihinde savcılık sorgusuna çağrıldığımda masumiyetimden o kadar emindim ki! Eminim soruşturma savcısı ve nöbetçi hakim 16 Eylül 2011 tarihindeki bu saf çabama çok gülmüşler ve eğlenmişlerdir. Halbuki 13 Eylül 2011 günü tanıştığım bir avukat rütbemi ve görev yerimi öğrendikten sonra, iddia edilen suça ilişkin hiçbir soru sormadan, 16 Eylül 2011 Cuma günü tutuklanacağımı söylemişti de çok şaşırmıştım. Salonların kapısına mahkeme, unvanların başına Cumhuriyet getirilince sanki hukuk üstün olur inancındaydım. Hatırlarsınız 2011’de her hafta Cuma günü “bir grup subay” camları filmle kaplanmış bir beyaz minibüs içinde, Beşiktaş’taki Özel Yetkili Mahkemeye ifadeye gidiyordu. Avukat bana “Cuma günü ifadeye resmi üniformanla git dediğinde” saf bir şekilde “Ama bu bize verilen emirlere aykırı olur” diyebilmiş idim. Oysa komutanlarımızın bizleri hukuksuzluğa teslim ettiklerinin farkında bile değildim. Avukat büyük bir olgunlukla “bizlerin muhabbet tellalı, hırsız, uyuşturucu satıcısı olmadığımızı ve kendimizi gizlememize gerek bulunmadığını” söyleyerek “minibüslerle yapılan teslimatın algı operasyonuna yardımcı olduğunu” söylemişti. Aslında bu yaşanılanlara rıza gösterenler, “Çelebi Teğmen’i bu mahkemelere teslim edenler” bir gün sıranın kendilerine de gelebileceğini o tarihlerde herhalde düşünmemişlerdi. Aynen 17 Aralık’ta ihaneti fark edenler gibi.
TSK Komuta Heyeti bu tasfiye operasyonu başladığından bu yana sürekli olarak “hukuka güvenmek” gerektiği mazeretinin arkasına sığındı. Sanki ortada bir hukuk varmış gibi. Birleşmiş Milletler’in haksız ve hukuksuz tutuklamalar konusunda en yetkili merci kendisine müracaat edildikten sonra sadece 9 ay içinde Balyoz davasında tutuklamaların keyfi ve yargılamanın adil olmadığına karar verdi. Dünyanın beş farklı ülkesinden yargıçlar hak ihlalini tespit ettiler. Hem de onlar bu tespiti yaptıklarında Başbakan daha ihaneti fark etmemişti. Kendisi millete söylediklerini şu anda pek hatırlamasa da, 14 Ocak 2014 günü AKP grup toplantısında söylediklerini bizler unutmuyoruz. Hâlâ demir parmaklıklar arkasında “Orduya kumpas kuranların” ortaya çıkartılmasını bekliyoruz, sanki her şey ortada değilmiş gibi. Her şeyin yalan dolan dolu bir tuzak olduğunu da gene Başbakan söylemişti. “Balyoz Davasını alelacele hallettiler. Ergenekon’da halen gerekçeli karar hazırlanmadı. Bir katakulli olduğu çok açık. Bu davalarda haksızlığa uğrayan insanlar var. Bütün bu davalarda intikam hissiyle hareket ettiler. Kısacası paralel yapı bu davalarda görevini icra etti.” İşte yıllardır güvenilen hukuk ve adalet bu idi.
Bu yaşadıklarımdan sonra ben itiraf ediyorum. 16 Eylül 2011 tarihine kadar bağımsız ve tarafsız bir yargının bulunduğu hukukun üstün olduğu bir ülkede yaşadığım konusunda kandırılmışım. Orduya sadakatin mesleki haysiyet olduğuna inanacak kadar da safmışım. Oysa suçsuz yere özgürlüğün elinden alındığında kurum yöneticilerinin senin hak ve hukukunu korumaktan aciz kalacağını, geride bıraktıklarınla dahi ilgilenmeyecek kadar toplumun değerlerinden yoksun olduklarını hesaba katmam gerekirmiş.

Babalar Günü

Ama biliyoruz ki, onlar bizlerin ve ailelerimizin durumuna çok üzülüyorlar. Bizden ve ailelerimizden çalınan binlerce günün bir dakikasını geri vermek mümkünmüş ya da kendi ellerimizle toprağa verdiğimiz Murat’ı, Ali Tarık’ı ya da Halil’i geri getirebilirmişiz gibi iade-i itibardan bahsediyorlar. Çok şükür milletimizin nezdinde bizler itibarımızı hiçbir zaman kaybetmedik. Başımız dik girdiğimiz zindanlardan gene başımız dik olarak çıkacağız. İtibarını kaybedenler ebedi sokağa çıkamayacak hale gelenlerdir. Geçmişte Türk askerinin hak ve hukukunu savunamayanların, ordusuna kumpas kurulurken sorumlu makamlarda bu hukuksuzluğa rıza gösterenlerin bugün kendisine emanet edilen bayrağı savunmayacağı da aşikâr. Yapılan hukuksuzluğu bildiği halde şu ana kadar somut adım atmayanları hiçbir zaman unutmayacağız ve unutturmayacağız. Kaybettiğimiz canların ruhu ancak o zaman huzur bulabilecektir.
Bu vesileyle başta babam ve biraderlerim olmak üzere “evlatları için adalet arayışında olan tüm babaların” Babalar Gününü kutluyor, Anayasa Mahkemesi Üyelerine sesleniyorum.
Beni sana getiren ümitsizlik miydi?
Eğer haklı ise, kimse ümitsiz değil.
Haklı ve güçsüz olana adil olabiliyorsan,
Beklediğim, adil olman, başka bir şey değil.

*Dr., Hasdal Askeri Cezaevi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.