1960’larda başladı! Türkiye’den Avrupa’ya kurbağa ihracatı

Posted by

Sagun Group’un 4’ün nesil temsilcisi ve İdare Konseyi Lider Yardımcısı Oğulcan Kemal Sagun, AA muhabirine, 1950’lerden bu yana su eserleri dalında faaliyet gösterdiklerini, dedesi Hüseyin Sagun’un büyük dedesinden öğrendiği balıkçılığı o tarihlerde Samsun’dan İstanbul’a gelerek büyüttüğünü anlattı.

Türkiye’nin çeşitli yerlerinde 15 tesiste faaliyetlerinin sürdüğünü, üretimlerinin yüzde 70’ini ihraç ettiklerini belirten Sagun, orkinos, çipura, levrek, alabalık, Türk somonu, su kurbağası, deniz salyangozu, karides ve yengeç üzere eserlerin yetiştiriciliğini yaptıklarını söyledi.

İsviçre’den Japonya’ya 40 kadar ülkeye ihracat yaptıklarını belirten Sagun, üretim, satış ve ihracatını yaptıkları eserlerin başında orkinosun geldiğini, bu eserin yüzde 90’ını Japonya’ya ihraç ettiklerini lisana getirdi.

Sagun, son 4-5 yılda popülaritesi süratle artan Türk somonu üretiminde de önemli hisseleri bulunduğunu tabir ederek, “Türk somonu bizim gurur kaynağımız. Zira şu anda Türkiye, Avrupa’da Norveç’ten sonra en büyük ikinci aqua kültür yetiştiricilik ülkesi. Birebir familyadan olan alabalığı somon haline getirmek büyük muvaffakiyet.” diye konuştu.

“KURBAĞALAR FRANSA VE İSVİÇRE’YE İHRAÇ EDİLİYOR”

Sagun, Türkiye’nin deniz eserlerinde dünya standartlarında üretim yaptığını, kendilerinin de bunu geliştirmeye itina gösterdiklerini söyledi.

Balık dışındaki deniz eserleri dış satımında da Türkiye’nin yükselişte olduğunu vurgulayan Sagun, şirketlerinin 60 yılı aşkın müddettir yaptığı kurbağa ihracatına dikkati çekti.

Dedesi Hüseyin Sagun’un büyük dedesinden balıkçılığı öğrendiğini, işini 1950’lerin başında Samsun’dan İstanbul’a taşıyarak büyüttüğünü anlatan Sagun, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“O periyotta Trakya bölgesinde su kurbağası toplayarak Fransa’ya ihraç etmeye başlıyor. Ne vakit? 1960’ların başında. Şirketimizin ihracatı aslında o vakit başlıyor. Kurbağa ihraç ettikleri yerlerden öbür deniz eserlerinin talep edilmesine nazaran dönüyorlar. Su kurbağasını Fransa ve İsviçre yiyor. Bunu dünyanın öbür ülkelerine satmak kültürel açıdan biraz güç. Biz de işlenmiş ve yarı mamul su kurbağası ihracatını halihazırda Fransa ve İsviçre’ye yapıyoruz.”

“KOOPERATİFLERE ÜYE BALIKÇILAR, KÖYLÜLER VE AVCILAR TOPLUYOR”

Deniz salyangozu, kurbağa ve kerevit üzere balık dışındaki eserlerin büyük kısmının müstahsiller aracılığıyla toplandığını lisana getiren Sagun, şunları kaydetti:

“Kooperatiflere üye balıkçılar, köylüler ve yabani avcılık yapanlar toplar bu eserleri. Biz de müstahsillerden alır, müşterinin talebine nazaran işler, paketler ve ihracatını gerçekleştiririz. Bu eserlerde çiftlik üretimi çok kelam konusu değil. Bizim bir kurbağa çiftliğimiz var fakat bu, boş ve avcılığın yasak olduğu dönemlerde yetiştirip ihraç etmek üstüne. Yılın geneline baktığınızda bunu müstahsillerden, avcılardan topluyoruz.”

“İŞLENİP ŞİŞE TAKILAN KURBAĞA BACAĞI ÇOK DEĞERLİ”

Sagun, kurbağa ihracatının balığa nazaran düşük kaldığını belirterek, “Yıllık kurbağa ihracatının 15-20 milyon dolar civarında olduğunu düşünüyoruz. Belli bir pazarın dışına çıkılamaması ve yabani avcılığa bağlı olduğu için büyük gelişimlere çok açık değil. Kurbağa tüm olarak da kesilip temizlenerek yalnızca bacak olarak da ihraç ediliyor. Şişlere takıp bacak halinde ihracatı da var. Kurbağanın en bedelli ihracatı, eserin işlenerek şişlere takılmış bacak halindeki hali.” diye konuştu.

Sagun, Tarım ve Orman Bakanlığının Türkiye’nin her bölgesinde potansiyel yetiştiricilik alanı açtığını, burada özgür yatırımcıların lisans edinerek dala adım atabileceğini söyledi.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.