Açıkta satılan çaylar tehlike saçıyor

Yaş çay alım fiyatına yüzde 73 artışla kiloda 6,70 lira ve kilogramda 30 kuruş dayanak priminin açıklanmasının akabinde Çaykur, çaya ortalama yüzde 43,71 oranında artırım yapmıştı. Artırımın akabinde vatandaş ucuz çay arayışına girdi. 21 Mayıs Birleşmiş Milletler (BM) Memleketler arası Çay Günü’nde daldan değerli bir ikaz geldi. Dünya Çay Komitesi’nin hazırladığı rapora nazaran Türkiye, kişi başı çay tüketen ülkeler listesinde birinci sırada yer alıyor. Dünya Çay Raporu’na nazaran Türkiye’de yıllık kişi başı çay tüketimi koronavirüs salgını sürecinde daha da artarak son 2 yılda 3,5 kilogramdan 4 kilograma yükselmiş durumda. Tüm bu bilgilerin, çay aşığı olduğumuzu doğruladığını söz eden MÜMSAD İdare Heyeti Lideri, besin mühendisi Ebru Akdağ, yeme-içme kültürümüzde kıymetli bir yere sahip olan bu lezzetli içeceği sağlıklı şartlarda tüketmenin kıymetini hatırlattı.

“BİLİNEN VE MUTEBER MARKALAR TERCİH EDİLMELİ”

Çaylar için kalite ve hijyen şartlarının olmazsa olmaz olduğunu vurgulayan Akdağ, “Hammadde temininden hijyenik üretim süreci ve tüketiciye satılmasına kadar tüm evrelerde çayın inançlı ve halk sıhhatini riske atmayacak formda olması gerekir” dedi. Akdağ, şu bilgileri verdi: “Kaliteli hammadde temini, tüm besinlerde olduğu üzere burada da kilit rol oynuyor. Üretimin her kademesinin tüketicinin güvenliğine uygunluğunu bilmek, biz çay aşıklarının hakkı. Fakat bunun cevabını açıkta satılan çaylarda bulamıyoruz. Türk Besin Kodeksi’ne nazaran çaylar, dökme olarak satılamıyor. Üstelik açıkta satılan her eserde olduğu üzere çayda da eserin içine farklı unsurlar karıştırılması mümkün. Ne kadar müddettir, nasıl ve hangi şartlarda saklandığına dair de bilgimiz olmuyor. Münasebetiyle bu çeşit eserleri tüketmek sıhhat açısından kıymetli riskler taşıyor. O nedenle her eserde olduğu üzere çok ağır olarak tükettiğimiz çay konusunda da emniyetli ve ambalajlı markalar tercih edilmeli.”

“DENETİMSİZ BİTKİ ÇAYLARI, SIHHAT İÇİN TEHLİKELİ”

Türkiye’de daha çok siyah çay tüketilse de bitki çaylarına olan ilginin de süratle artığını tabir eden Akdağ, kelamlarına şu formda devam etti: “Bitki çaylarının inançlı ve tesirli bir formda tüketilmesi için gerçek bitki çeşidinin, hakikat ölçülerde seçilmesi çok kıymetlidir. Örneğin, birçok papatya çeşidi var ve hepsinin görünümü neredeyse birebir olsa da hepsi insan tüketimi için uygun değil. Hıfzıssıhha’nın zehir müşavere merkezi kayıtlarında çok sayıda papatya zehirlenmesi olayı var. Bu yüzden, çay konusundaki en temel sorunlardan biri olan, denetimsiz ve rastgele bir kontrolden geçmeden tüketicilere sunulan ve tüketici sıhhatini tehlikeye atan bitki ve meyve çaylarına dikkat etmeli, inançlı ve etken unsurundan faydalanmak istediğiniz çaylar için bilinen markaların poşetli ve paketli eserlerini tercih etmelisiniz.” 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.