AK Parti’den TİP Milletvekili Ahmet Şık’a manevi tazminat davası

Posted by

AK Parti’nin avukatları Muammer Cemaloğlu ve Burhanettin Sevencan’ın asliye hukuk mahkemesine sunduğu dava dilekçesinde, AK Parti’nin, faaliyetlerini hukuka ve mevzuata uygun sürdüren siyasi bir teşekkül olduğu belirtildi.

Dilekçede, davalı Şık’ın dijital ortamda yayın yapan bir kanaldaki açıklamalarında, AK Parti hakkında katlanılması mümkün olmayan kabahat isnadı ve iftiraların yer aldığı, AK Parti’nin kişilik haklarına akında bulunulduğu, kelam konusu açıklamaların tabir özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği aktarıldı.

Ahmet Şık’ın, gerçek dışı argümanlarla kamuoyunu yönlendirme ve toplum nezdinde partinin prestijini zedeleme kastıyla hareket ettiği, partinin kişilik haklarını alenen ihlal ettiği bildirilen dilekçede, şu değerlendirmeye yer verildi:

“Davalı, müvekkil partinin, parti yöneticilerinin, üyelerinin ve hukuksal kişiliğinin gurur ve haysiyetini zedelediği üzere, kamuoyu nezdinde müvekkil partiye karşı haksız isnatlarda bulunarak, olumsuz fikirler geliştirme kampanyasına girişmiştir. Davalının hedefi, müvekkil partiyi hukuka karşıt hareketlerin içinde olmakla suçlamak ve bu vesileyle müvekkil partinin prestijini sarsmaktır. Bu nedenle aksiyonun hukuka tersliği da açıktır. Dava konusu açıklamaların, davalının kusuru sonucu gerçekleştiğine dair rastgele bir tereddüt bulunmamaktadır.”

“İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ VE TENKİT HUDUTLARI AŞILDI”

AİHM ve Anayasa Mahkemesi kararları ile Yargıtay içtihatlarından örnekler verilen dilekçede, “İfade özgürlüğü sınırsız olmayıp, tekrar tıpkı düzenlemelerle bireylerin onur ve haysiyetleri müdafaa altına alınmıştır. Somut olayda davalı tabir özgürlüğü ve tenkit sonlarını aşarak müvekkil partinin kişilik haklarına taarruzda bulunmuştur.” sözleri kullanıldı.

Partinin siyasi konumu ve toplumdaki pozisyonu gereği manevi kıymetlerinin açıkça ziyan gördüğü kaydedilen dilekçede, bu kapsamda partinin kişilik hakları ve saygınlığına akında bulunduğu gerekçesiyle davalı Ahmet Şık’ın 100 bin lira manevi tazminata mahkum edilmesi talep edildi.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.