Almanya, maymun çiçeğine karşı aşı sipariş etti

Posted by

Avrupa kıtası, maymun çiçeği karşısında alarm düzeyini yükseltti.

Bu kapsamda Almanya, olaylara karşı tedbir gayesiyle aşı siparişinde bulundu.

40 bin doz talebi

Ülkede maymun çiçeği virüsü kaynaklı salgının şiddetlenmesi ihtimaline hazırlık çerçevesinde, Danimarka merkezli biyoteknoloji şirketi Bavarian Nordic’ten 40 bin doz talep edildi.

Bremen kentinde Robert Koch Enstitüsü (RKI) Lideri Lothar Wieler ile düzenlediği basın toplantısında konuşan Sıhhat Bakanı Karl Lauterbach, enfekte olanlar için önerilen 21 günlük izolasyon mühleti üzere önlemlerin, salgını denetim altına alma noktasında “şimdilik” kâfi olacağını söyledi.

“Enfeksiyonlar daha da yayılırsa…”

Enfekte olanların temaslılarını aşılama stratejisine işaret eden Lauterbach, “Enfeksiyonlar daha da yayılırsa, bu noktada şimdi tavsiye edilmeyen lakin gerekli olabilecek muhtemel aşılamalara hazırlıklı olmamız gerekecek.” dedi.

“Yeni bir salgının başlangıcına işaret etmiyor”

Maymun çiçeği salgınının denetim altına alınabileceğini söz eden Lauterbach, yeni bir salgının başlangıcına işaret etmediğini kaydetti.

Reuters’ın haberine nazaran, Lauterbach ayrıyeten, erken müdahalenin, patojenin topluluklarda “sağlam bir halde yerleşmesini önleyebileceğini” kelamlarına ekledi.

Şirketin açıklaması

Bavarian Nordic, geçen hafta yaptığı açıklamada, maymun çiçeği hadiselerine cevap olarak Imvanex’i tedarik etmek için bir Avrupa ülkesiyle kontrat imzaladığını duyurmuştu.

Lakin kelam konusu ülkeyle ilgili rastgele bir detay paylaşılmamıştı.

21 günlük karantina daveti

Öte yandan Lauterbach, maymun çiçeği virüsü tespit edilenler ile temaslılara en az 21 günlük karantina uygulanmasını istedi.

Bu çeşit olayların geçmişte de ortaya çıktığını, lakin durumun ciddiye alınması gerektiğini kaydeden Lauterbach, temas takibi ve dikkatli olmayla virüsün denetim altına alınabileceğini lisana getirdi.

Lauterbach, endeminin erken evrelerinde sert ve erken müdahalenin değerli olduğunu, bundan ötürü eyaletlerin uygulaması için RKI ile birlikte tavsiyeler geliştirdiklerini, bu tavsiyelerin en değerli kısmının virüse yakalananların en az 21 gün karantinaya alınması olduğunu belirtti.

“Risk kümelerini önlemek istiyoruz”

Lauterbach, bu virüsün bulaştığı şahıslar ve bunlarla temas edenlere de 21 gün karantina uygulanmasını tavsiye ettiklerini söz etti.

AA’nın haberine nazaran, virüsün yayılmasını önlemek için riski kümelerini bilgilendirmek gerektiğini vurgulayan Lauterbach, şu anda risk kümesinin öteki erkeklerle cinsel bağlantıya giren erkekler olduğunu bildirdi.

Lauterbach, gelecekte öbür risk kümelerinin da ortaya çıkabileceğini, bunu engellemek istediklerini anlattı.

“Virüsü Avrupa’da durdurabiliriz”

Dünya Sıhhat Örgütü ve Avrupa’daki başka kurumlarla da irtibatta olduklarını aktaran Lauterbach, bu virüsü Avrupa’da durdurulabileceklerini kaydetti.

RKI Lideri Wieler de son devirde maymun çiçeği virüsünün birçok ülkede görüldüğünü, 16 ülkede 177 olayın ortaya çıktığının bilindiğini söyledi.

Almanya’da birinci hadisenin 22 Mayıs’ta görüldüğünü belirten Wieler, ülkede şimdiye kadar RKI’ye 5 maymun çiçeği virüsü olayı bildirildiği notunu paylaştı.

Öteki hadiselerin ortaya çıkması bekleniyor

Wieler, bunların hepsinin erkek olduğunu lakin virüsün herkese bulaşabileceğini tabir etti.

Ülkede öbür olayların ortaya çıkmasının beklendiğine işaret eden Wieler, mevcut bilgilere nazaran şu an genel nüfusun sıhhatine yönelik riskin düşük olduğu kaydetti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.