Almanya’dan kürtaj kararı: Yürürlükten kaldırıldı

Almanya’da tabiplerin kürtaj reklamı yapmasını yasaklayan kanun unsuru yürürlükten kaldırıldı.

Maddenin kaldırılmasıyla birlikte doktorlar internet sitelerinde kürtaj hizmeti verdiklerini beyan edebilecek, detaylı malumat verebilecek.

Federal Meclis’te yapılan oylamada çoğunluk, hükümetin ceza kanununun ilgili 219/a hususunun kaldırılmasına yönelik yasa tasarısı lehinde oy kullandı. Çok sağcı Almanya için Alternatif Partisi (AfD) ve Hristiyan Birlik Partisi (CDU-CSU) ise aleyhte oy verdi.

Adalet Bakanı Marco Buschmann, mecliste yaptığı konuşmada, evvelki düzenlemeyi “saçma ve modası geçmiş” olarak nitelendirdi.

Buschmann, bir bayanın hamileliğini sonlandırılması üzere sıkıntı bir soruyla uğraştığında, çoklukla internette bilgi aradığını lakin bugüne kadar yasak olması nedeniyle kaynak bulamadığını hatırlattı.

Marco Buschmann bunun bilakis “her trol ve her komplo teorisyeni“nin mevzuyla ilgili bir şeyler yayabildiğine dikkati çekti.

Aile Bakanı Lisa Paus da bayanın kendi mukadderatını tayin hakkının insan hakkı olduğunu belirterek, “(Yasa) Saçma, modası geçmiş, adaletsiz ve bu yüzden bu duruma son veriyoruz” dedi.

Eski düzenlemede Almanya’da tabiplerin ve hastanelerin internet sitelerinde kürtaj hizmeti verdiklerini belirtmeleri yasaktı. Kürtaj ameliyatıyla ilgili bilgiyi internette paylaşmanın iki yıla kadar mahpus cezası bulunuyordu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.