Araba piyasasında 6+6 hareketliliği: 3-5 bin TL’sine bakmadan satmaya başladılar

Posted by

İkinci el araba piyasasında 6 6 düzenlemesinin tesiri devam ediyor. 15 Eylül’de başlayacak olan düzenleme öncesi ikinci el araç piyasasında hareketlilik yaşandı. Düzenleme hayata geçmeden evvel aracını satmak isteyen vatandaşlar az da olsa indirim yoluna gitti.

Antalya Galericiler Odası Lideri İsmail Çağlar, düzenleme öncesi yaşanan hareketlilik ile ilgili açıklamalarda bulundu.

İHA

“Bu sitelere bir denetleme getirilmesi lazım”

Araba fiyatlarının yüksek olmasının esas nedenleri ortasında ilan siteleri bulunduğunu belirten Çağlar, “İlan sitelerine hiç alakası olmayan al-sat bile yapmayan kendine bu işi hobi olarak gören şahıslar araç koyuyor. Mesela bir kişi aracını 100 liraya koydu, sonra öteki bir araç koyan o aracın boyası olduğunu görüp birebir bedelde aracı 110 TL’ye bırakıyor. Bir oburu gelip kendi aracının 120 TL ettiğini söyleyerek o da 120 TL yazıyor. Fiyatlar otomatik olarak artıyor. Bu sitelere bir denetleme getirilmesi lazım. Ya ruhsat sahibi olması lazım, yetki evrakı galerici olduğunu ispat edenlerin buralara ilan vermesi lazım. Hiç alakası olmayan şahıslar ilan koyup fiyatları yükseltiyorlar” dedi.

İHA

“Paraları yığdılar, dışarıdan otomobil topluyorlar”

Araç alım satım konusunda büyük şirketlerin de denetlenmesi gerektiğini belirten Çağlar, “Benim vatandaşım bayiye gidiyor otomobil yok deniliyor. Sıfır aracın 5 ay sonra geleceği söyleniyor. Bunun yerine vatandaş 5 ay beklememek için 1 milyona alacağı otomobil yerine 1 milyon 100 bin TL’ye öteki bir araç alıyor. 1986 yılından beri esnafım. 2001 ile 2012 yılları ortasında bayilerden araç çekerdim. Günlük 20-30 tane araç aldığım günler olurdu. Biz araca bakar pahası neyse verir alırdık. Artık ne oldu her bayi 3-5 tane danışman aldı. Paraları yığdılar, dışarıdan otomobil topluyorlar. Bizim milletimizin gözünde galericilere itimat azlığı var. Bayilere bizden daha çok güvenirler. Bayiler arabayı dışardan toplarken 100-101 liraya alırlar sonra 105-110 olarak satarlar. Zira adamların satma ıstırabı yok dışarda beğenilen kurumsal güvenirlikleri var. O denli aksedildikleri için bunlar fiyatları otomatik olarak yükseltilerek alıyorlar. Bunun önüne geçilmesi lazım, ben çip krizinin çok fazla olduğunu düşünmüyorum. Çip krizi var da neden ÖTV insin diye uğraşıyorlar olmayan otomobilin neden ÖTV’si insin diye uğraşıyorlar” açıklamasını yaptı.

“Ruhsat sahibi kimse onun üzerine para çıkarın”

Araç alırken dikkat edilmesi gerekenleri de belirten Çağlar, “Yoldan geçenden otomobil almayın, yıllar evvel bende dolandırıldım. Maliye ve oda kaydı var mı diye kesinlikle sorulması lazım. Lakin maliye ve oda kaydı yok, yoldan geçenden aldın o vakit dolandırılırsın. Tahminen düşük fiyata alırsın lakin sonra muhatap alacağın kimse yok. Kesinlikle hesaba parasını çıkarın bir de benim değil de bir oburunun üzerine para çıkart diyorlar. Ruhsat sahibi kimse onun üzerine para çıkarın bunlara dikkat edilmesi lazım” dedi.

İHA

“3-5 bin TL’sine bakmadan satmaya başladılar”

İkinci el araba piyasasında 6 6 düzenlemesinin tesiri pahalandıran Çağlar, “Devletimiz kendi açısından bununla ilgili tedbir aldı. 6 ay ve 6 bin kilometre sonu geldi. Arkadaşlar şunu bilmiyor; 6 bin olunca satabilir misin? Satamıyorsun, 6 bin kilometre doldursan da 6 ay beklemek zorundasın. 6 ay doldurdun bu defa 6 bin kilometre olmasını bekleyeceksin. İnşallah güzel olacak. Şirketler bir an evvel satılsın, elimizden çıkaralım diye 3-5 bin TL’sine bakmadan satmaya başladılar. Piyasa hafif de olsa hareketlendi. Fiyatlar çok fazla düşmez, olağan formda devam eder” sözlerine yer verdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.