Atatürk Havalimanı tartışılırken… Adana Havalimanı’nı da kapatılacakmış

İstanbul Havalimanı’nın açılmasının akabinde, evvel tüm itirazlara karşın kapatılan sonra da millet bahçesi yapılacağı gerekçesiyle yıkımına başlanan Atatürk Havalimanı gündemdeki yerini korurken bir havalimanı tartışması daha başladı.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine nazaran; hizmete 1937 yılında açılan Adana Havalimanı’nın Mersin’in Tarsus ilçesinde imali süren ve yolcu garantisi verilen Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın açılmasıyla kapatılacağı belirtiliyor. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü’nün bilgilerine nazaran, kapatılacağı söz edilen Adana Havalimanı yalnızca 2021 yılında 3 milyon 400 bin yolcuya hizmet verdi. Ayrıyeten geçen yıl havalimanına inen uçak sayısı ise 37 bin olarak açıklandı.

YILAN ÖYKÜSÜNE DÖNDÜ

Türkiye’nin beşinci büyük havalimanı olacağı belirtilen Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın bu yıl 29 Ekim’de açılacağı açıklandı. Lakin Adana Havalimanı’nın yalnızca 35 kilometre uzağına inşa edilen Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın imali da yılan öyküsüne döndü.

Çukurova Bölgesel Havalimanı projesini birinci olarak 2008 yılında gündeme geldi. O yıllarda Ulaştırma Bakanlığı koltuğunda Binalı Yıldırım oturuyordu. 27 Mart 2010’da, Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı, Recep Tayyip Erdoğan’ın ise Başbakan olduğu devirde Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Konseyi Kararı’yla Tarsus’un verimli tarım toprakları havalimanı için acil kamulaştırıldı. Uzmanlar ise ısrarlar bölgede yeni bir havalimanının imaline gerek olmadığını, bunun yerine Adana Havalimanı’nın genişletilmesi gerektiğini belirtti.

Lakin itirazlara aldırış etmeyen iktidar, 2011’de yeni havalimanı için birinci ihaleyi yaptı. Yap-işlet-devret modeliyle ihaleye çıkan havalimanı ihalesini Skyline Havacılık ile Zonguldak Özel Sivil Havacılık Ortak Teşebbüs Kümesi, 357 milyon Euro’yla kazandı. Ama temel atma merasiminden yaklaşık bir yıl sonra ihaleyi alan firma iflas etti. DHMİ, inşaatı büsbütün duran havalimanı için şirketle yaptığı mukaveleyi 2015 yılında feshetti.

2016’ın başında DHMİ, gazetelere ilan vererek projenin Yap-işlet-devret modeli kapsamından çıkartıldığı duyurdu ve havalimanının öz kaynakla yapılacağını açıkladı. İnşaatın tamamlanması için yapılan altyapı ihalesi Hazaryol ve Budakyol Ortak Teşebbüs Grubu’na 224 milyon 874 bin TL’ye verildi. Havalimanının üst yapı işleri için 2018’de düzenlene nihale de 899 milyon TL bedelle TAV- Zirve Akfen- Nehirsu İnşaat iştirakine verildi.

AKP’DEN ADAY ADAYIYMIŞ

Ama üstyapı inşaatına hiç başlanmadı. Daha evvel Yap-İşlet-Devret modelinden vazgeçilerek ihale edilen projeden bir sefer daha geri dönüldü. DHMİ üstyapı tesislerinin üretimi, iç ve dış çizgiler terminali ile mütemmimlerinin işletilmesi için Yap-İşlet-Devlet modeliyle 2020’de bir ihale açtı. İhale 297 milyon 100 bin Euro + KDV karşılığında Favori İşletmecilik AŞ/YAKO Dokuma Sanayi ve Dış Ticaret AŞ ortak teşebbüsüne verildi. Şirketlerin bağlı olduğu kümenin sahibi Süleyman Kozuva’nın lokal seçimde AKP’den Çerkezköy adayı olduğu ortaya çıktı.

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin ise BirGün’e yaptığı değerlendirmede, Adana Havalimanı’nın kent içerisinde ulaşılabilir bir pozisyonda olduğu belirterek şunları söyledi: “Adana Havalimanı’nın etrafında DHMİ’nin istimlak edilmiş yerleri varken, yani bu havalimanı çok rahat bir formda genişletilebilirken Mersin’e havalimanı yapma kararı almışlardı. İmali süren Mersin’deki havalimanı birinci derece verimli tarım topraklarının üzerine inşa ediliyor. Yalnızca kulesinin inşa edilebilmesi için kulenin altına 67 tane fore kazık çakıldı. Havalimanı yapılan toprakta yer altı suyu da yüzeye çok yakın ve kuşların uçuş güzergâhında.

“KUPON ARAZİ HALİNE GELEBİLİR”

Adana Havalimanı’nın kapatılmasını kabul etmemiz mümkün değil. AKP Adana’ya şaşı bakıyor. Adana Havalimanı kapatılırsa yeri kupon arazi haline gelebilir ve bundan telaş duyuyoruz. İktidar, tarımın endüstrinin başkentlerinden biri olan Adana’ya kan kaybettiriyor. Adana Havalimanı’nda son 65 yılda hiçbir kaza da yaşanmadı. Mersin’e havalimanı yapılarak birilerine bir para mı rant mı aktarılıyor? Bunun sorgulanması gerekiyor. Mersin ve Adana kardeş kentler ancak burada bir ulusal servet kaybı kelam konusu.”

YENİ GAYELERİ HAVALİMANLARI

Kamuoyunda Beşli Çete olarak bilinen şirketlere yaptırılan ve bu şirketlerin işlettiği İstanbul Havalimanı’nın açılmasıyla milyarlarca lira kıymetindeki Atatürk Havalimanı tüm itirazlara karşın kapatıldı. Akabinde da havalimanında millet bahçesi yapılacağı gerekçesiyle yıkımına başlandı.

Uşak Havalimanı da yolcu garantisi verilen Zafer Havalimanı için kapatıldı. Kamunun bütçesinden milyonlarca lira harcanan Uşak Havalimanı’nın kapatılmasına reaksiyon gösteren CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım daha evvel şu açıklamayı yapmıştı: “İktidar Uşaklıların Kütahya’daki Zafer Havalimanı’nı kullanmasını istiyor. Yıllık 1,3 milyon yolcu garantisi verilen Zafer Havalimanı yüzünden Uşak halkı zulüm görüyor ve havalimanın tekrar açılmasını istiyor.” Ayrıyeten, geçen aylarda, ziyan eden Zafer Havalimanı için Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı’nın da kapatılacağı tez edilmişti.

“BAZI BÖLÜMLERİN RANT İŞTAHINI KABARTACAK”

Birleşik Nakliyecilik Sendikası (BTS) Adana Şubesi de dün Adana Havalimanı önünde “Adana Havalimanı kapatılamaz” yazılı bir pankartla basın açıklaması yaptı. Açıklamada BTS MYK üyesi Faik Kaltuk, herkesi Adana Havalimanı’na sahip çıkmaya çağırdı. Kaltuk, Adana Havalimanı’nın ranta kurban edilmemesi gerektiğini belirtti. BTS Genel Lideri Murat Oral ise şunları söyledi: “Adana Havalimanı ranta teslim edilemez. Kentin içinde, ulaşımın kolay olduğu bu büyüklükte bir arazinin havalimanı vasfını kaybettiği anda birtakım bölümlerin rant iştahını kabartacağı da açıkça görülmektedir.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.