Bakan Kurum Pakistan’dan duyurdu: Kampanya başlattık

Posted by

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sel felaketinden etkilenen Pakistan’ın çeşitli bölgelerinde incelemelerini sürdürüyor.

Bakan Kurum ve Bakan Soylu, Pakistan’da incelemelerinin akabinde Badin Bölge Komutanlığı’nda basın açıklaması yaptı.

ERDOĞAN’IN TALİMATIYLA KAMPANYA BAŞLATILDI

Bakan Kurum açıklamasında, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak, bugün 84 milyonun yüreği Pakistan için atıyor. Cuma günü bütün mescitlerimizde buna ait Diyanet İşleri Başkanlığımız Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da talimatlarıyla yardım kampanyasını başlattı. Belediyelerimiz şu an seferlik içerisinde. Yeniden İçişleri Bakanlığımız bünyesinde Valilerimiz bu kampanyayı tüm ülkemize yayacaklar ve tüm yardımsever vatandaşlarımızın, kardeşlerimizin buradaki kardeşlerimize yardım eli uzatacağını biliyorum. Pakistanlı kardeşlerimize gerekli ekipman takviyesi sağlayarak ardından kalıcı imalatlarla Endonezya, Sri Lanka ve Arnavutluk’ta olduğu üzere çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Pakistan’ın tarihinin en büyük sel felaketi nedeniyle güç bir süreçten geçtiğini lisana getiren Bakan Kurum, “Gerçekten çok vahim bir olay. Milyonlarca kardeşimizin etkilendiği, binlerce insanımızın hayatını kaybettiği sel afetini Pakistan’da yaşadık. Ve aslında baktığınız da Pakistan dünyayı kirletmeyen emisyonu neredeyse sıfır olan ülkelerden biri ancak küresel dünyanın içinde maalesef tüm ülkeler birbirlerini etkiliyor” sözlerini kullandı.

Muson yağmurlarından etkilenen bölgede hasarların çok büyük olduğuna işaret eden Bakan Kurum, “Pakistan’da metrekareye 600-700 kilogram yağışın düştüğü bir afetten bahsediyoruz. Afetin tesirlerine baktığınız vakit beşerler konutlarda hasar tespitini yapamayacak durumdalar. Zira meskenlerine ulaşamıyorlar. Bugün konutların hem havadan hem de yerinde incelemelerini yaptık. Konutlara ulaşma imkânı yok” dedi.

KARDEŞLİK SONSUZA DEK SÜRECEK

Bakan Murat Kurum, Pakistan’da 2005 ve 2010 yıllarında, meydana gelen zelzelelerin akabinde Türkiye’nin dost ve kardeş ülkesi olan Pakistan’a yardım eli uzattıklarını anımsatarak, “Daha evvel Pakistan’da yaşanan 2005 ve 2010 yıllarında yeniden zelzelelerde birçok vatandaşımız, Pakistanlı kardeşlerimiz hayatını kaybetmişti. O gün de kardeşlerimize Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Cumhurbaşkanımızın talimatları ile her türlü yardımı ve dayanağı yapmıştı. Bu çerçevede 4 bin 872 konut, okullar, mescitler ve toplumsal donatılar TOKİ Başkanlığımız eli ile inşa edilmişti. Bugün de Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla bu noktada Pakistanlı kardeşlerimizin ne muhtaçlığı varsa el birliği içerisinde bizdeki bilgi ve birikimi aktarmak suretiyle yeniden yardım elimizi uzatıyor olacağız. Bu kardeşlik hukukunun gereğidir. Pakistanlı kardeşlerimiz ‘siz kardeşliğinizi çoktan ödediniz’ deseler de kardeşlik ebediyen inşallah sonsuza dek sürecektir. Biz de daima birlikte seferberlik anlayışıyla bu çalışmalarımızı yürütüyor olacağız” sözlerini kullandı.

Konuşmalarının akabinde Soylu ve Kurum, Afet ve Acil Durum İdaresi Lideri Yunus Sezer, Toplu Konut Yönetimi Lideri Ömer Bulut, Yapı İşleri Genel Müdürü Banu Aslan ve İlbank Genel Müdürü Yusuf Büyük’ün de ortalarında yer aldığı heyetle Pakistan’dan Türkiye’ye yanlışsız yola çıktı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.