Binali Yıldırım: Gelsinler herkese yer var, kışı Türkiye’de geçirelim

Posted by

AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim’in de katıldığı AKP Antalya Vilayet Başkanlığınca Kepez ilçesindeki Fazilet Bayazıt Kültür Merkezi’nde düzenlenen üye iştirak merasiminde, partiye yeni katılanlara rozet taktı.

Törende konuşan Yıldırım, Antalya’nın denizi, tabiatı, bereketli topraklarıyla dünyanın en hoş kentlerinden olduğunu söyledi.

Bu sene turizm bölümünün önemli manada canlandığını, 2019 öncesine gerçek adım adım ilerlediğini vurgulayan Yıldırım, “Gelen konuk başına katma paha de yüzde 50 artmış. Yani daha az gelse bile getirisi daha fazla. Kaldı ki daha fazla gelecek. 1000 dolara yaklaşmış konuk başına gelir” diye konuştu.

“ENFLASYON ÇOK BERBAT BİR ŞEY”

Yıldırım, sokakta iktisadın konuşulduğunu ve bütün dünyanın büyük bir ekonomik buhrandan geçtiğini lisana getirdi.

Avrupa ülkelerinde klimanın ayarının 25 dereceye çıkartılması için ihtarların yapıldığını belirten Yıldırım, “Kapı açıksa ceza yazıyorlar. ‘Odun kömürü hazırlayın, kış çok sıkıntı geçecek’ diyorlar. Buraya gelsinler. Hem insanımız hem iklimimiz sıcak, Antalya onları bekliyor. Gönlümüz de geniş, herkese yer var. Kışı Türkiye’de geçirelim. Enflasyon çok berbat bir şey. Bunu en güzel biz biliriz. 70’li, 80’li, 90’lı yıllarda bunun acısını biz yaşadık, bedelini biz ödedik. 5 Nisan, 25 Ocak kararları, 2001 Şubat krizleri, bankaların batmasının sebebi yüksek enflasyondur” tabirlerini kullandı.

“ELDEKİ İMKANLAR ZİYADESİYLE SEFERBER EDİLİYOR”

Yıldırım, 2023’te seçimlerin yapılacağını belirterek, “Sayılı gün çabuk geçer. O halde bize düşen her saniyeyi, her dakikayı, her günü ve her geceyi son günmüş üzere kabul edip, çalışmalarımızı buna nazaran sürdürmek” dedi.

Enflasyonun yüksek olduğunu lisana getiren Yıldırım, şunları kaydetti:

“Biliyoruz bunun farkındayız. Fiyatlar artıyor, artınca maliyetler satış artıyor. Güç faturası iki katına çıkmış. Bu bizim elimizde değil, global bir problem. Son 40 yıldır enflasyon nedir bilmeyen ülkeler bugün enflasyonu liste başına koydular. Yakın tarihimizden biliyoruz. Belirli ki bunun inmesi biraz vakit alacak. Bekleyecek halimiz mi var? Bir yandan enflasyonla gayret ederken bir yandan da bilhassa sabit gelirli vatandaşlarımızın ekonomik durumunu düzeltecek önlemleri, yani toplumsal refah ve toplumsal dayanakları artırmaya devam ediyoruz. Minimum fiyatların durumunun güzelleştirilmesi. Daha yeni yeni takviye paketleri de önümüzdeki haftalarda, günlerde inşallah Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanacak. Gayret uzun vakit gerektiriyor lakin muhafaza çabucak. Enflasyona karşı bilhassa sabit gelirlileri korumak için bekleyecek vaktimiz yok. Baştan bu yana da aslında bu yapılıyor. Eldeki imkanlar, ziyadesiyle seferber ediliyor, seferber edilmeye devam edilecek”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.