Bursa’da yeğenini alıkoyan teyzenin sözü

Posted by

Bursa’nın Nilüfer ilçesi Görükle Sakarya Mahallesi’ndeki bir meskende oturan Kamuran Pınar A. (44), uzun vakit boyunca kirayı ödemedi.

Bunun üzerine konut sahibi, kiracıyı mahkemeye verdi.

4 gün evvel de bayanın oturduğu meskene gruplar, çilingirle içeri girdi.

“Eve girmeye kalkmayın…”

Odaları gören gruplar, büyük bir şok yaşadı.

Her yanı çöp olan konutun giriş kapısının yanındaki dolapta da bir not bulundu.

Notta “Eve girmeye kalkmayın sizi haneye tecavüzden mahkemeye veririm” kelamları dikkat çekti.

Kapısı kilitli oda

Durum çabucak belediye gruplarına haber verildi.

Eve gelen Nilüfer Belediyesi grupları, paklık çalışmasına başladıkları sırada bir odanın kapısının kilitli olduğunu fark etti.

Yarı baygın bulundu

Kapıyı kırarak içeri giren paklık vazifelileri, çöplerle dolu odada yarı baygın halde yatan bir çocuk buldu.

Kamuran Pınar A.’nın yeğeni olduğu öğrenilen 9 yaşındaki Cem Muhammet A.’nın tuvaletini dahi kilitlendiği odaya yaptığı görüldü.

Ekipler, sıhhat ve polis gruplarına ihbarda bulundu.

Koruma altına alındı

Çöp konutta tutulan çocuk, olay yerine gelen sıhhat grubunun birinci müdahalesinin akabinde ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Talihsiz çocuk hastanedeki tedavisinin akabinde Aile ve Toplumsal Hizmetler Vilayet Müdürlüğü takımlarınca muhafaza altına alındı.

Kafede keyif yaparken gözaltına alındı

Polis takımları tarafından merkez Osmangazi ilçesi Setbaşı’nda bir kafede otururken gözaltına alınan teyze Kamuran Pınar A., emniyetteki sorgusunun akabinde adliyeye sevk edildi.

Kamuran Pınar A. emniyetteki verdiği sözde şu cümleleri kullandı:

“Kaçmasın diye kapıyı kilitledim”

“Yeğenim Cem Muhammet A.’ya 18 aylıktan bugüne kadar annemle birlikte biz baktık. Annem 2020 yılında öldükten sonra ben bakmaya başladım. Kardeşim Yasemin A. (38), annemin vefatından sonra çocuğunu alıkoyduğuma dair şikayette bulundu. Cem de bunu duyunca bizimle irtibatı kesti. Yemek yemiyor, paklığı kabul etmiyordu. Son 4 ayda bu hale geldi. Ben de etrafa ziyan vermesin ve kaçmasın diye kapıyı kilitledim.”

Eşi güvenlik vazifelisi çıktı

Anne Yasemin A.’nın Antalya’da özel bir markette çalıştığı öğrenilirken, yeğenini alıkoyan teyzenin ise 4 aydır işsiz olduğu ortaya çıktı.

Alıkoyan teyzenin eşinin ise güvenlik vazifelisi olduğu belirtildi.

Aile Bakanlığı: Birinci andan itibaren müdahiliz

Öte yandan Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı da minik Muhammet’in dramına sessiz kalmadı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Bursa’nın Nilüfer ilçesinde çöp konutta tutulan 9 yaşındaki C.M.A ile ilgili, bakanlığımız sürece birinci andan itibaren müdahil olmuştur. Çocuğun velayeti eşinden boşanan anne Yasemin A.’ya verilmiş, anne çalışmak üzere Antalya’ya gittiğinde çocuğa anneanne bakmıştır.

“2020 yılında kayıp ilanı verdiği bilgisi edinilmiştir”

Anneannenin vefatıyla bir arada konutta birlikte yaşadıkları teyze ile kalan küçükten bir mühlet sonra haber alamayan anne Yasemin A.’nın 2020 yılında kayıp ilanı verdiği bilgisi edinilmiştir. Teyze Kamuran Pınar A.’nın mesken kirasını ödememesi nedeniyle mahkemece meskenin tahliyesine karar verilmiş ve kararın icrası sebebiyle meskene girildiğinde çocuk sağlıklı olmayan bir ortamda bulunmuştur.” denildi.

“Bakımları yapıldı”

Polis eşliğinde emniyete götürülen küçük çocuğun, emniyetteki süreçlerinin akabinde Aile ve Toplumsal Hizmetler Vilayet Müdürlüğü’ne teslim edildiğine dikkat çekilen açıklamada, “Müdürlüğümüzde çocuğun öz bakımları yapılmış, ardından genel sıhhat tetkikleri için hastaneye götürülmüştür.

Hastane sürecinin akabinde Bursa’da savcılık kararıyla anneye verilen çocuk, Antalya’da tekrar savcılık kararıyla anneden alınarak bakanlığımız kurumlarında müdafaa altına alınmıştır.

Teyze Kamuran Pınar A.’nın 16 yaşında olan kendi çocuğuna da ulaşılmış ve Bursa’da müdafaa altına alınmıştır. Kamuran Pınar A. Bursa’da gözaltında tutulmaktadır.” tabirleri kullanıldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.