CHP’li Özgür Özel’den Erdoğan’ın açıkladığı ‘kuru üzüm alım fiyatı’ reaksiyonu: ‘Bu fiyat, üzüm üreticisine ve Manisa’ya hakarettir’

Posted by

CHP’li Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Manisa’da yaptığı “Çekirdeksiz kuru üzüm fiyatını 27 lira olarak belirledik” açıklamasına reaksiyon gösterdi.

Özel, bugün yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

“2 DOLARIN ATINDA FİYAT AÇIKLAYACAKSA MANİSA’YA BOŞUNA GELMESİN”

“Tayyip Erdoğan Manisa’ya gelmeden evvel üzümcü, ‘2 doların atında fiyat açıklayacaksa Manisa’ya boşuna gelmesin’ diyerek beklentisini ortaya koymuştu. CHP olarak, geçtiğimiz haftalarda kilogram fiyatının en az 35 TL olması gerektiğini açıklamıştık. Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı fiyat, 1,5 doların bile altında kalmıştır. Bu fiyatı Manisa olarak kabul etmiyoruz. Bu fiyat, üzüm üreticisine ve Manisa’ya hakarettir.

“BU FİYATI MANİSA OLARAK KABUL ETMİYORUZ”

Hepimiz biliyoruz ki geçen sene Toprak Mahsulleri Ofisi, herkesin 9 numara gördüğü üzüme 8 numara vererek büyük bir mağduriyet yaratmış; açıklanan fiyat, numara oyunları ile pratikte çabucak 1-1,5 TL aşağı çekilmişti. Bu yılki fiyatların da emsal bir numaralandırma ile en az 2-3 TL aşağıya çekileceği, yani 27 TL açıklanan fiyatın 24 TL olarak uygulanacağı anlaşılmaktadır. Tüm ziraat odalarınca farklı ayrı hesaplanmasına karşın 24-25,5 TL ortasında bulunan maliyet ortadayken bu açıklanan fiyatı Manisa’nın, üzüm üreticisinin kabul etmesi mümkün değildir. Derhal bir düzeltme yapılmalı. Kilogram başına en az 5 TL’lik bir takviye primiyle fiyatın düzenlenmesi gerektiği açıktır. Bu bahisteki davetimizi yinelemeye devam edeceğiz.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.