Çin bir haftada Tayvan’a 272 siber hücum gerçekleştirdi

Posted by

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin akabinde Çinli bilgisayar korsanları da Tayvan’ın resmi kurum ve kuruluşlarına bir haftada 272 siber akında bulundu.

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin akabinde Çin ordusunun 4-7 Ağustos tarihleri ortasında başlattığı Tayvan’ı 6 noktadan ablukaya alan askeri tatbikatlarının yanında Çinli bilgisayar korsanları da Tayvan’ın resmi kurum ve kuruluşlarına siber ataklarda bulundu.

Tayvan Ulusal Savunma Bakanlığı (MND), Çin’in geçen hafta Tayvan’da dezenformasyon oluşturmak için 272 teşebbüste bulunduğunu duyurdu. Tayvan Siyasi ve Savaş Ofisi Müdür Yardımcısı Tümgeneral Chen Yu-lin düzenlediği basın toplantısında, geçen hafta Çin’in canlı ateş tatbikatlarının başlamasından bu yana Tayvan bilgisayar sistemlerine içinde düzmece haberlerinde bulunduğu çok sayıda siber akının düzenlendiğini aktardı. Chen, toplumsal medya ve dijital platformların süratli gelişimi nedeniyle bilhassa bilişsel savaş alanında savaş stratejilerinin kıymetli ölçüde değiştiğini vurguladı.

ÇİN 272 DEZENFORMASYON YAYMA TEŞEBBÜSÜNDE BULUNDU

Tayvan ağına ziyan vermenin ve bölünmeleri derinleştirmenin savaş alanının sonucu üzerinde değerli bir tesiri olabileceğini söyleyen Chen’in paylaştığı MND istatistiklerine nazaran 1-8 Ağustos ortasında Çin Komünist Partisi (ÇKP) 272 dezenformasyon yayma teşebbüsünde bulundu. MND, yapılan siber taarruzları da üç kategoriye ayırdı. Buna nazaran kategoriler “güç kullanarak Tayvan ve Çin’in birleşmesine ortam oluşturmak”, “hükümetin otoritesine saldırarak ziyan vermek” ve “ordu ve yurttaşların moralini bozmak” olarak sıralandı.

Chen, silahlı kuvvetlerin yapılan tüm bu dezenformasyonlara doğrulama, izlenebilirlik, açıklama ve karşı tedbir üzere adımlar atarak karşılık verdiğini vurgulayarak, halkı Çin’in yaydığı geçersiz haberlere değil, MND tarafından paylaşılan bilgilere odaklanmaya ve söylentilere kulak vermemeye çağırdı.

PELOSİ’NİN TAYVAN ZİYARETİ

Asya ziyaretine 1 Ağustos’ta Singapur’dan başlayan Pelosi, Malezya’nın akabinde beraberindeki heyetle birlikte 2 Ağustos’ta Tayvan’ın başşehri Taipei’ye gelmişti. Pelosi’yi Songshan Havaalanı’nda Tayvan Dışişleri Bakanı Joseph Wu, Taipei’de bulunan Amerikan Enstitüsü Lideri Sandra Oudkirk ve başka yetkililer karşılamıştı.

Pelosi, Tayvan Başkanı Tsai Ying Wen ile bir ortaya gelmişti. Ying, Pelosi’ye “Uğurlu Bulutlar Düzeni” ismi verilen onur madalyasını takmıştı. Öğlen saatlerinde ise Pelosi, Tayvan’dan ayrılmıştı.

Pelosi, en son 1997’de periyodun ABD Temsilciler Meclisi Lideri Newt Gingrich tarafından ziyaret edilen Tayvan’a seyahat eden en üst seviye ABD’li yetkili olmuştu.b

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.