Diyanet’ten ‘vadesiz hesap’ fetvası: Dinen uygun değil

Posted by

Diyanet, “Bankaların vadesiz mevduat hesaplarına para yatırmanın dini kararı nedir” sorusuna “Zorunluluk olmadıkça paranın vadesiz bir hesapta tutulması dinen uygun değildir” cevabını verdi.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine nazaran; Din İşleri Yüksek Kurulu’nun (DİYK) internet sitesinde, istenildiğinde çekilmek üzere para yatırılan ve rastgele bir faiz getirisi olmayan banka hesapları olan vadesiz mevduat hesaplarına yönelik verilen fetva yer aldı.

“Bankaların vadesiz mevduat hesaplarına para yatırmanın dini kararı nedir” sorusuna verilen cevapta, şöyle denildi:

“Herhangi bir faiz getirisi olmayan vadesiz mevduat hesapları, faize dayalı açılan vadeli mevduat hesaplarıyla tıpkı kapsamda bedellendirilemez. Bununla birlikte vadesiz mevduat hesabına yatırılan paranın faiz üzere dinen yasal olmayan süreçlerde kullanılması da kelam konusu olabileceğinden, bu konuda legal seçenekler olduğu sürece, mecburilik olmadıkça paranın bu türlü bir hesapta tutulması dinen uygun değildir.”

Diyanet İşleri Lider Ali Erbaş’ın talimatı ve ısrarıyla maaş promosyon muahedesini iştirak bankalarıyla yapan Diyanet, 2 bin 880 liralık mutabakat nedeniyle kurum çalışanıyla karşı karşıya gelmişti. 16 bin liraya kadar çıkan ve tüm bankaların katıldığı ihaleler, iptal edilmişti.(HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.