Doğanlar Apartmanı’nda kaliteli ve kâfi materyal kullanılmamış

Posted by

İzmir’deki 6.6 büyüklüğündeki sarsıntıda 15 kişinin öldüğü ve 12 kişinin yaralandığı Doğanlar Apartmanı’na ait davada gerekçeli karar açıklandı. Kararda, mevzuata ve yapı tekniğine karşıt biçimde gerçekleştirdikleri hareketlerinin sonuçlarını öngördükleri belirtilen sanıkların, apartmanı mevzuata, yapı tekniğine uygun olarak yapmadıklarına vurgu yapıldı.

Ege Denizi’nde Seferihisar açıklarında, 30 Ekim 2020’de meydana gelen, 117 kişinin hayatını kaybettiği 6.6 büyüklüğündeki sarsıntıda; Bayraklı ilçesindeki Doğanlar Apartmanı’nda 15 kişi hayatını yitirdi, 12 kişi yaralandı.

Depremin akabinde başlatılan soruşturmada, binanın müteahhidi Çetin Doğan ve statik-betonarme proje müellifi Mehmet Sedat Boyacı tutuklandı. Sürveyan Gündüz Uysal tutuksuz yargılanırken, yapı fenni mesulü Bedriye Işıldak ise firar etti. Hazırlanan iddianamede sanıklar hakkında, ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin vefatına ve yaralanmasına neden olmak’ hatasından 20 yıla kadar mahpus cezası istemiyle dava açıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden alınan uzman raporunda, Mehmet Sedat Boyacı ve sürveyan Gündüz Uysal’ın tali, müteahhit Çetin Doğan ve yapı fenni mesulü Bedriye Işıldak’ın asli kusurlu olduğu belirtildi.

FİRARİ SANIĞIN EVRAKI AYRILDI

28 Mart’taki duruşmada savcı, mütalaasında, sanıklardan Çetin Doğan ve Mehmet Sedat Boyacı’nın ‘olası kastla öldürme’ cürmünden, Gündüz Uysal’ın ise ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin vefatına ve yaralanmasına neden olmak’ kabahatinden cezalandırılmalarını talep etti. Dava müddetinde savcının değişmesinin akabinde misyona gelen savcı tekrar mütalaa verdi. Savcı, sanıkların ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin vefatına ve yaralanmasına sebep olmak’ kabahatinden cezalandırılmasını talep etti.

Haziran ayında görülen davada müteahhit Çetin Doğan 18 yıl ve statik-betonarme proje müellifi Mehmet Sedat Boyacı, 12 yıl mahpus cezasına çarptırılıp, tutukluluk hallerinin devamına karar verildi. Sürveyan Gündüz Uysal 4 yıl 5 ay 10 gün mahpus cezasına çarptırıldı. Firari sanık Bedriye Işıldak’ın belgesi ise ayrıldı.

‘EYLEMİN SONUÇLARINI ÖNGÖRDÜLER’

Mahkemenin açıkladığı gerekçeli kararda, sanıkların, suçlamaları kabul etmeseler de Türkiye’nin etkin Alp-Himalaya sarsıntı jenerasyonunda yer aldığına dikkat çekildi. Bunun sonucu olarak Türkiye’de kısa sayılabilecek aralıklarla ölümlere sebebiyet veren yıkıcı, büyük sarsıntıların yaşanmış ve yaşanıyor olmasının yanı sıra İzmir’in 1’inci dereceden sarsıntı bölgesi içinde bulunması konularının göz önüne alındığı belirtildi.

Gerekçeli kararda, şüphelilerin mevzuata ve yapı tekniğine ters formda gerçekleştirdikleri aksiyonlarının sonuçlarını öngördüklerinin altı çizildi. Şüphelilerin bu durumu öngörmelerine karşın zelzele sonrası büsbütün yıkılan Doğanlar Apartmanı’nın B Bloğu’nu yapıldığı periyoda ilişkin mevzuata, yapı tekniğine ve mesleklerinin gerektirdiği kurallara uygun olarak inşa etmedikleri belirtildi.

Plan ve projenin hazırlanmasında statik hesapların yapılmasında yanılgılarının bulunduğu, uygun kalitede gerekli ve kâfi materyal kullanmadıkları da vurgulandı.

‘ŞÜPHELİ SAVUNMALARINA PRESTİJ EDİLMEDİ’

Gerekçeli kararda sanıkların kusurlu hareketleri sonucunda mevt ve yaralanmaların olduğu belirtildi. Sanıkların, uzman raporunda belirtildiği üzere projelendirmedeki eksiklikler, gereç özellikleri ve yapı kontrolündeki yetersizlikler, uygulama ve personellik kusurları nedeniyle zelzelede yıkılan binadaki vefat ve yaralanmalardan sorumlu olduklarına dikkat çekildi.

Bilinçli taksirle birden fazla insanın vefatına ve yaralanmasına neden olma kabahatini işledikleri ileri sürülen şüphelilerin, bilimsel bilgilerle örtüşmeyen kuşkulu savunmalarına Cumhuriyet Başsavcılığı’nca prestij edilmediği belirtildi. Uzman raporları ve kusur durumları nazara alındığında sanıkların ortaya çıkan neticeyi öngörerek kayıtsız davrandıklarına ait bir delillendirmenin yapılamayacağından sanıkların muhtemel kastla hareket ettiklerinin kabul edilemeyeceğinin altı çizildi.

KARARLARIN AYRINTILARI MUHAKKAK OLDU

Karada sanıklara verilen cezaların ayrıntıları da yer buldu. Müteahhit Çetin Doğan’ın, apartmanın statik projede öngörülen beton sınıfının sağlanmaması, etriye ve birleşim bölgesindeki donatı imalatlarının projeyle uyumlu olmaması nedeniyle ruhsata, ruhsat eki etüt ve projelere, standartlara ve teknik şartnamelere uygun olarak inşa edilmesi için gerekenleri yapmadığı kaydedildi. Doğan’ın asli kusurlu olduğu vurgulandı.

Projelendirmedeki eksiklikler, gereç özelliklerindeki ve yapı kontrolündeki yetersizlikler, uygulama ve personellik kusurları nedeniyle yapının yıkılmasına neden olduğu için Doğan’a ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin vefatına ve yaralanmasına neden olma’ cürmünden 12 yıl mahpus cezası verildiği belirtildi. Bu cezasının da cürmü şuurlu taksirle işlenmesi nedeniyle 18 yıla çıkarıldığı tabir edildi. (DHA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.