DSÖ Avrupa Yöneticisi Kluge: Avrupa’daki sıcak havalar kıyametle alakalı

Posted by

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Yöneticisi Dr. Hans Kluge, yaptığı yazılı açıklamada, Avrupa’yı tesiri altına alan sıcak hava dalgası nedeniyle gerçekleşen vefatları kıymetlendirdi.

İklim değişikliğinin sonucu olarak sıcak hava dalgasının olumsuz tesirine karşı Avrupa ülkelerinin ortak plan hazırlaması gerektiğinin altını çizen Kluge, “Mevcut kriz, halk sıhhatini ve insanlığın varlığını tehdit etmektedir” tabirini kullandı.

Kluge, Avrupa genelinde çok sayıda can kaybına sebep olan sıcak hava dalgalarının “eşi gibisi görülmemiş, korkutucu ve kıyametle alakalı” olduğunu belirterek, “Hükümetler boş retorikleri bırakarak Paris Mutabakatındaki iklim değişikliğiyle çaba programını uygulamak üzere siyasi irade göstermelidir” değerlendirmesinde bulundu.

‘İnce kıyafetler giyin’

DSÖ’nün sıcak havalarda halk sıhhatini korumak için yaptığı tekliflere dikkati çeken Kluge “Vücudunuzu soğuk tutun ve su için. Bol ve ince kıyafetler kullanın. Soğuk dış alın. Alkol, kafein ile şekerli içeceklerden uzak durun” tavsiyesinde bulundu.

Kluge, sıcak havalara maruz kalan herkesin gün içinde en az 2-3 saati ılıman ortamda geçirmesinin değerine de dikkati çekti.

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) son 2 haftada İspanya ve Portekiz’de, sıcak hava dalgalarına bağlı en az 1700 can kaybının meydana geldiğini açıklamıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.