Eskişehir’de 11 kız öğrencisine tacizle suçlanan müdüre 149 yıl mahpus istemi

Posted by

Eskişehir’in Alpu ilçesi Ertuğrul Gazi İmam Hatip Ortaokulu’nda rehber öğretmen F.G., geçen şubat ayında okul içerisinde yapmış olduğu öğrenci görüşmelerinde okul müdürü Mustafa Kartaler’in 11 kız öğrencisine cinsel tacizde bulunduğunu öğrendi.

Başlatılan soruşturma kapsamında öğrenciler, çocuk izleme merkezi uzmanları eşliğinde alınan tabirlerinde elle ve kelamlı olarak tacize uğradıklarını anlattı.

Okul müdürü tutuklandı

Şikayetler üzerine Alpu’da  gözaltına alınan okul müdürü Mustafa Kartaler, sıhhat denetiminin akabinde Beylikova ilçesinde adliyeye sevk edildi. Suçlamaları kabul etmeyen Kartaler, çıkarıldığı mahkemece, ‘çocuğa karşı cinsel taciz ve cinsel istismar’ cürümlerinden tutuklandı.

69 yıldan 149 yıla kadar mahpus cezası talep edildi

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı, Kartaler hakkındaki soruşturmasını tamamlayıp hazırladığı iddianameyle Eskişehir 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne dava açtı. İddianamede çocukların cinsel istismarı, cinsel taciz ve kişiyi hürriyetinden mahrum kılma cürümlerinden 69 yıldan 149 yıla kadar mahpus cezası talep edildi. Ayrıyeten iddianame de cinsel cürümlerin kız öğrencilerine yönelik işlenmesi nedeniyle verilecek cezalarda yarı oranda artırım istendi.

‘Kara gözlüm’ ve ‘aşkım’ diyerek taciz etti

İddianamede sözlerine yer verilen öğrenciler, okul müdürü olan Mustafa Kartaler’in özel bölgelerine dokunduğunu, daima odasına ve otomobiline davet ettiğini, konutu uzak olanları konutlarına bırakmayı teklif ettiğini, sarıldığını söyledi. Birtakım öğrenciler ise Kartaler’in kendisine ‘kara gözlüm’ ve ‘aşkım’ diye hitap ederek elle ve kelamlı olarak tacizde bulunduğunu anlattı.

Suçlamaları kabul etmedi

Tutuklu yargılanan Mustafa Kartaler ise iddianamedeki sözünde suçlamaları kabul etmedi.

24 yıllık öğretmen olduğunu anlatan Kartaler, Öğrencilerin sözlerinde söylendiği üzere kimseye dokunmadım, fizikî temasım olmadı. Katiyetle hiçbir öğrencime makus niyetle bakmadım. Ben bütün öğrencilerime ‘aç mısınız yemek ısmarlayayım mı?’ formunda telaffuzlarda bulunurum. Bunda berbat niyetim yoktur. Suçlamaları kabul etmiyorum, ben hiçbir öğrencime makus davranmadım. İşimde disiplinliyimdir lakin hiçbir öğrencime ne kelamlı ne de fizikî temasım olmadı. Öğrenciler benim hakkımda neden bu türlü argümanlarda bulunduğuna dair hiçbir fikrim yok. diyerek kendisini savundu.

Milli Eğitim Müdürü vazifeden alınmıştı

Eskişehir Valiliği’nin talebi üzerine ortaokul müdürü Mustafa Kartaler’in berbat siciline karşın 2 okula birden müdür olarak atanmasına ait Ulusal Eğitim Bakanlığı’nca da soruşturma başlatılmıştı. Okul müdürü Kartaler’in 2 okula birden müdür olarak atanmasıyla ilgili tüm süreç görevlendirilen bakanlık müfettişlerince incelemeye alındı. Ulusal Eğitim Bakanlığı da olayın akabinde Eskişehir Ulusal Eğitim Müdürü Hakan Cırıt’ı vazifeden almıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.