FETÖ’nün darbe teşebbüsü davalarının tümü bitti

Posted by

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe teşebbüsünün akabinde cumhuriyet başsavcılıkları tarafından 100 binin üzerinde soruşturma yürütüldü.

Soruşturmaların tamamlanması sonrasında darbecilerin hakim karşısına çıkarılması maksadıyla ülke genelinde 289 dava açıldı.

Bu davalarda birinci karar Erzurum’da açıklandı.

289 dava sonuçlandırıldı

AA muhabirinin aldığı bilgiye nazaran, Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan kelamda “Erzurum sıkıyönetim komutanı” kurmay albay Murat Koçak ile kurmay binbaşı Murat Yılmaz, 5 Ocak 2017’de “Anayasayı ihlal” hatasından başka farklı ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına çarptırıldı.

Son olarak Çanakkale 5. Alay Komutanlığı davasının da karara bağlanmasıyla yaklaşık 6 yıllık yargılama süreçlerinin sonunda darbe teşebbüsüne yönelik açılan 289 dava sonuçlandırıldı.

Böylelikle, ülke genelindeki tüm darbe teşebbüsü davalarında yargılamalar tamamlanmış oldu.

4 bin 891 sanık hakkında mahkumiyet kararı

Sona eren davalarda, 3 bini ömür uzunluğu olmak üzere 4 bin 891 sanık hakkında mahkumiyete hükmedildi.

Ortalarında 85 eski general, 1116 eski subayın da bulunduğu 1634 sanık ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına çarptırıldı, 1366 sanık ise müebbet mahpus cezası aldı.

2 bin 870 kişinin beraatine karar verildi

Müebbet mahpus cezası verilenler ortasında 24 eski general, 536 subay da yer aldı.

Mahkemeler, 1891 sanık hakkında çeşitli müddetlerde mahpus cezalarına hükmetti. Tamamlanan davalarda 2 bin 870 kişinin beraatine karar verildi.

Çok sayıda davanın istinaf ve temyiz incelemeleri sürüyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a suikast teşebbüsü davasında FETÖ’nün suikast timi de ağır cezalara çarptırıldı.

Ayrıyeten darbe teşebbüsünün komuta merkezi olarak kullanılan Akıncı Üssü’ndeki aksiyonlara ait 475 sanıklı dava ile Genelkurmay Başkanlığındaki aksiyonlara ait ortalarında darbenin askeri kanadındaki planlayıcı ve icracılarından oluşan kelamda “yurtta sulh konseyi” üyelerinin de bulunduğu 224 sanıklı Genelkurmay “çatı” davasında darbeciler ağırlaştırılmış müebbet ve müddetli mahpus cezaları aldı.

Birinci derece mahkemelerince karara bağlanan kimi davalarda istinaf ve Yargıtay süreçleri de tamamlandı, çok sayıda davanın ise istinaf ve temyiz incelemeleri sürüyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.