Honda Civic Type R modeli tanıtıldı

Posted by

Honda açıklamasına nazaran, şirket, yüksek performanslı kompakt hatchback sınıfındaki “hot hatch” geleneğini sürdürüyor.

Honda’nın yarış dünyasından ilham alan uzun soluklu ve yüksek performanslı arabalar geleneğine dayanan yeni Type R, bugüne kadarki en heyecan verici sürüş tecrübesini sunmak için geliştirilerek tasarlandı.

Japonya’daki Suzuka Pisti’nde önden çekişli arabalar cins rekorunu kırarak şimdiden yeni standartları belirleyen Civic Type R, Honda mühendisleri tarafından aerodinamik performansı güzelleştirilerek tasarım dahil olmak üzere her istikametten geliştirildi. Honda mühendisleri, hafif bileşenleri ve aktarma organları ile bugüne kadarki en süratli ve en güçlü Type R’ı yarattı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Honda Motor Europe Kıdemli Lider Yardımcısı Tom Gardner, şunları kaydetti:

“Honda mühendisleri, yeni Civic Type R ile bir defa daha yüksek performanslı hatchback segmentindeki en tatmin edici sürüş tecrübesini sunma amacımıza ulaştı. Yenilikçi tahliller ve motor sporlarından türetilen teknolojiler sayesinde evvelki kuşağın hafif versiyonundan bile üstün bir performans düzeyi elde ettik. Safkan sürüş tutkunları ortasında Civic Type R’ı tanınan kılan ise 25 yıldır süren eksiksiz performansa olan bağlılığı olduğunu söyleyebiliriz.”

Güçlü aerodinamik tasarım

Verilen bilgiye nazaran, “Ultimate Sports 2.0” konsepti kapsamında geliştirilen yeni jenerasyon Type R, kısa bir mühlet evvel tanıtılan Honda Civic e:HEV’in şık ve sportif silueti üzerine inşa edildi.

Daha sportif bir görünüm ve gelişmiş sürüş performansı için Type R, daha alçak ve daha geniş bir duruşa sahip. Yeni Type R’ın squat formu; özel tasarım Michelin Pilot Sport 4S lastikleri, 19 inçlik mat siyah hafif alaşım jantları çevrelerken şişkin çamurluk kemerlerini de dolduruyor.

Honda mühendislerinin geliştirme sırasında, “Ultimate Sports Design” konsepti üzerinde durduğu model, yüksek performanslı, önden motorlu ve önden çekişli bir arabanın son hali olarak öne çıkıyor. Ön ve art tampon üzere detayları dışında, art kapıları ve çamurluk kemerleri de gövdeye entegre edilen dizaynlarıyla bütünlük duygusu yaşatıyor.

Tüm tasarım ögeleri özel olarak geliştirilen yeni Type R, ayrıyeten güçlü bir aerodinamik sağlıyor. Ön tamponun geniş alt ızgarası, motora giden hava akışını en üst seviyeye çıkarıyor ve hava akışını güçlendirmek üzere hava çıkış açıklığına sahip yeni ve gösterişli motor kaputu da ahenk içinde çalışıyor.

Ön tekerleklerin ardındaki geniş havalandırma girişleri ile direkt gövde altına entegre edilen yeni ve daha büyük art difüzör, aerodinamiği en üst seviyeye çıkarmaya yardımcı oluyor. Heybetli art spoyler tasarımı, yere basma kuvvetine katkıda bulunuyor ve hava direncini bastırmak için geriye yanlışsız açılı olarak konumlandırılıyor. Yeni dökme-alüminyum ayaklarla desteklenen art spoyler, daha alçak ve geniş duruyor bu da yeni jenerasyon Type R’ın sportif dizaynını tamamlıyor.

Sürükleyici kokpit deneyimi

Yeni Type R’ın iç tasarımı, sürüş keyfini artırmayı ve şoförün odaklanmasını kolaylaştırmayı amaçlıyor. Ana sınırlarıyla yeni Civic e:HEV’deki üst seviye konfor, pratiklik ve zarafet korunurken, Type R’a mahsus kırmızı eklemeler de kabin içi tecrübesi artırıyor.

Gelişmiş sürüş tecrübesini desteklemek üzere tasarlanan kokpitte, şoför daha alçakta oturuyor lakin kaput üzerinde daha fazla görüş, daha az kör nokta ve daha az yansıma ile görüş alanı güzelleştiriliyor. Süet efektli hafif spor ön koltuklar, pist ve uzun seyahatlerde konfor ve kullanım kolaylığını artırmak üzere bedeni destekliyor.

Sürücü, motor, direksiyon, süspansiyon ve motor sesine müdahale eden altı performans ayarı bulunan yeni Type R’ın Comfort, Sport ve +R moduna ek olarak, sürüş tecrübesini şahsileştirmek üzere yeni bir “Bireysel” modu da bulunuyor.

Honda’nın LogR bilgi kaydedicisi de yeni kuşak Type R için güncellendi. LogR bilgi kaydedici, çeşitli ölçümleri gerçek vakitli olarak izlemek ve kaydetmek üzere araç içi sensörler tarafından toplanan performans bilgilerini akıllı telefon uygulamasıyla birleştiriyor.

LogR’da tıp müddetlerini kaydetmek için bir kronometre, aracın ulaşabileceği azamî lastik kuvvetini gösteren bir 3 boyutlu lastik sürtünme animasyonu, şoförlerin pist maharetlerini geliştirmelerine yardımcı olan puanlama özelliği üzere fonksiyonlar bulunuyor. Ayrıyeten bu özellik pistte inançlı, yanlışsız ve kademeli olarak daha süratli çeşit vakitlerini elde ederek şoförün kendini geliştirmesine de katkı sağlıyor.

Performans odaklı mühendislik iyileştirmeleri

Yeni Civic Type R, güçlü, başarılı gaz reaksiyonları ve yüksek dönemli motoruyla farkını ortaya koyuyor.

Yeni jenerasyon, 2017 yılında tanışılan Type R’daki yüksek performanslı motorun daha gelişmiş bir versiyonu ile yollara çıkıyor. Motorun performans ve verimliliğini güzelleştirmek için birçok değişiklik yapılan Type R’da verimliliği artırmak için de daha kompakt bir gövdeye sahip bir turbo kullanılıyor. Ayrıyeten, gücü artırmak ve turbodan geçen hava akışını güzelleştirmek için turbo pallerinin sayısı da artırılarak hali optimize edildi. Bunun dışında egzoz sistemi de yenilendi.

Tüm bu özellikler, evvelki jenerasyon Type R’ın güç-ağırlık oranını, tork ve güç üretimini daha da güzelleştirirken 2023 model Civic Type R’ı da sınıfının litre başına en güçlü arabalardan biri yapmayı başardı.

Sürüş keyfini en üst düzeye taşımak üzere daha evvel de kullanılan altı vitesli manuel şanzıman optimize edilirken; Otomatik Blip fonksiyonu ile birlikte güzelleştirilen evre eşleştirme sistemi, vites küçülürken periyot ahengi sağlayarak, viraj girişinde arabanın istikrarına yardımcı oluyor.

Yüksek dayanımlı şanzıman, yüksek rijitlik düzeyine sahip vites kolu ve optimize edilmiş vites yollarıyla birlikte hassas ve süratli vites değişimleri sunuyor. Evvelki kuşakta kullanılan iki kesim diskli Brembo fren sistemi de daha hassas ve uzun ömürlü fren performansı için güzelleştirildi. Yeni kuşak, uygunlaştırılmış radyatör ve gelişmiş hava soğutma fonksiyonlarıyla yüksek performanslı kullanımlarda da aktif bir sistem soğutması sunuyor.

Gelişmiş ses modülasyonuna sahip yeni üçlü egzoz tasarımı, ses tecrübesini güzelleştirerek şoförün arabayla olan bağını daha da güçlendiriyor.

Yeni jenerasyon Civic Type R, Honda Type R tutkunları tarafından çok beğenilen beyaz renk dışında “ralli kırmızısı”, “yarış mavisi”, “kristal siyah” ve “sonik gri” renk seçenekleri ile yollara çıkmaya hazırlanıyor.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.