İki günde 11 kişi yıldırım çarpması sonucu öldü

Posted by

Bangladeş’te iki gün içerisinde yıldırım isabet eden toplam 11 kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralandı. Ülkede 2011’den bu yana yıldırım düşmesi sonucu 3 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

Bangladeş’te iki gün içerisinde yıldırım isabet eden toplam 11 kişi hayatını kaybetti.

Yıldırım düşmesinin “doğal afet” kategorisinde yer aldığı ülkenin kuzeyindeki Sirajganj bölgesinde, evvelki gün 9 kişi bu nedenle öldü. Ülkenin güneybatısındaki Khulna’da 2 erkek kardeş de bugün yıldırım isabet etmesi nedeniyle ömrünü yitirdi.

Düşen yıldırımlar nedeniyle onlarca kişi de yaralandı.

Başkent Dakka’nın Mirpur bölgesinde yaşayan Md. Rashedul Islam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yağışlı yahut rüzgarlı havalarda, meskenden dışarı çıkmaktan korktuklarını söyledi.

Islam, bölge halkının yağışlı periyotlarda meskenlerinin çatısına çıkarak yağmur banyosunun keyfini çıkardığını fakat son vakitlerde bu sahneleri görmenin hayli sıkıntı olduğunu belirtti.

Bangladeş Afet İdaresi ve Yardımı Bakanlığı datalarına nazaran, ülkede 2011’den bu yana yıldırım düşmesi sonucu 3 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

İklim değişikliğinden en çok etkilenen ülkelerden Bangladeş’te bu ölümlerin neredeyse yüzde 70’i, nisan-haziran devrinde kayda geçiyor.

Bangladeş’te kelam konusu felaket her yıl yüzlerce can alıyor. (AA)

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.