İkinci doz hatırlatma dozu uzmanları böldü: Yeni Covid-19 aşısını beklemeli mi?

Posted by

Türkiye’de de corona virüsü salgınına karşı ikinci doz hatırlatma aşısı randevuları açılırken, dünya genelinde bilim insanları ve uzmanlar da tıpkı soruya karşılık arıyor: “İkinci hatırlatma dozu için beklemeli miyiz yoksa çabucak olmalı mıyız?”

Resmi datalara nazaran dünya çapında 6.3 milyondan fazla insanın vefatına sebep olan corona virüsü salgınına karşı geliştirilen aşıların muhafaza sağladığı kanıtlandı. Ancak son periyotta Covid-19’un en çok mutasyona uğrayan cinsleri olan Omicron varyantı ve Omicron’un BA.4 ve BA.5 isimli alt varyantlarının mevcut corona virüsü aşılarına karşı tesirinin daha az olduğunun ortaya çıkması bilim insanlarını ikiye böldü.

Son periyotta hadise sayılarının artış göstermesiyle birlikte ortalarında Türkiye’nin de olduğu çok sayıda ülke ikinci hatırlatma dozu için çalışmalara başladı. Ancak bilim insanları ve uzmanlar ikinci doz hatırlatma dozu için ne yapılması konusunda fikir birliğine varamıyor.

ABD’nin önde gelen gazetelerinden Washington Post’ta yazı işleri imzasıyla yayınlanan bir makalede de bu husus gündeme geldi. Hatırlatma dozu konusunda hala belirsizliğini koruduğuna dikkat çeken gazete, “Aşının tesirinin azalması ve virüsün mutasyona uğramasıyla birlikte 50 yaşın üzerindeki şahısların aşı olması ya da birkaç ay daha bekleyerek yeni kuşak aşıyı olmaları tartışmaları sürüyor. 50 yaşın üzerindekiler ve bağışıklığı düşük olanların ikinci hatırlatma dozunu olmaları sorgusuz sualsiz hoş bir fikir. ABD’de de şu an 50 yaşın altındakilere ikinci doz aşı sunulmuyor lakin BA.4 ve BA.5 varyantlarının yayılmasıyla birlikte bu da gündeme geldi” yorumuna yer verdi.

“GENÇ VE SAĞLIKLI OLANLAR…”

Makalede, şu an kullanılan corona virüsü aşılarının yeni varyantlara karşı sonlu oranda müdafaa sağladığına dikkat çekilirken, “ABD hükümeti Pfizer’dan 105 milyon doz hatırlatma dozu istedi ama bunun ne vakit geleceği aşikâr değil ve bunun yeni varyanta tesiri de bilinmiyor” denildi.

Makalede, “Karar tekrar bireyin kendisinde bitiyor. Genç, sağlıklı ve kendini koruyacağına emin olan şahıslar bekleyebilir. Ancak şu an 50 yaşın altındakilere aşı çıkarsa bu da birinci olarak tabiplere, hayati kıymete sahip işlerde çalışanlara ve kalabalık ile birlikte iş yapmak zorunda olan bireylere yapılmalı” denildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.