İstanbul’da metrekareye 69 kg yağış düştü

Posted by

Yoğun yağışların tesirli olduğu İstanbul’da en fazla yağışı metrekareye 69 kg ile Sarıyer aldı. Ağır yağışın yol açabileceği aksiliklere karşı İBB takımları teyakkuzdaydı. İBB’den yapılan açıklamada hazırlıkların aylar öncesinden yapıldığı bildirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından tıkanma ihtimali bulunan mazgallar temizlendi. Kanallar incelendi. Temizlenmesi gerekenlere müdahale edildi. Yağışın başlamasıyla birlikte de takımlar, ortaya çıkabilecek aksiliklere müdahale için alanda hazır bekledi.

ESENYURT’A ANINDA MÜDAHALE

Esenyurt Haramideresi taşması nedeniyle etraf sokaklarda su baskınları ihbarları alındı. Takımlar olaya kısa müddette müdahale edildi. Bölgede paklık, dayanak ve toplumsal hizmet çalışmaları devam ediyor.

SARIYER’DE METREKAREYE 69 KG YAĞMUR DÜŞTÜ

Yağış İstanbul’da vakit zaman tesirli oldu. En fazla yağışı Sarıyer aldı. Sarıyer’de metrekareye 69 kg yağış düştü. Öbür kimi ilçelerdeki sayılar da şu formda oluştu: Beykoz 53 kg/m2, Kartal 30 kg/m2 ve Arnavutköy 19 kg/m2. Öbür bölgelerde 5-15 kg/m2 aralığında yağış bedelleri kaydedildi.

BACA, IZGARA VE KANALLAR TEMİZLENDİ

Sel ve su baskınları için her an hazırlıklı olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, son 1 ayda Anadolu ve Avrupa Yakası’nda 7 bin 719 baca, 13 bin 017 ızgara, 51 bin 266 metre açık kanal ve 148 bin 970 metre kapalı kanal paklığı yaptı.

METEOROLOJİK DURUM

Gün uzunluğu molalarla yer yer kuvvetli biçimde devam etmesi beklenen yağışların akşam saatlerinden itibaren tesirini kaybetmesi bekleniyor.

GÜN NASIL BAŞLADI?

Sabah saatlerinden itibaren; Arnavutköy, Eyüpsultan ve Sarıyer ilçelerinde başlayan kuvvetli sağanak yağmur ilerleyen saatlerde tesirini artırarak vilayet genelinde tesirli oldu. Bilhassa Esenyurt ve Arnavutköy ilçelerinde 30-45 dakika üzere kısa vakit diliminde ani halde tesirli olan sağanak yağmur, Sarıyer ve Beykoz ilçelerinde ağır şimşek ve yıldırım aktivitesi eşliğinde kuvvetli halde tesirli olmaya devam ediyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.