İTO Lideri uyardı: Kışa girerken önümüzde iki değerli mevzu var

Posted by

Güçte arz güvenliği ve yüksek fiyatlara dikkat çeken İstanbul Ticaret Odası (İTO) Lideri Şekib Avdagiç “1000 metreküpü 1300 dolarla çıkan doğalgazın, önümüzdeki kışa girerken 2500-3000 dolarla çıkacağı tarafında bir bilgi akışı var Rusya tarafından” dedi.

İstanbul Ticaret Odası’nın temmuz ayı meclis toplantısı, bayram tatili nedeniyle bu ay bir hafta erkene çekilerek dün gerçekleşti. İTO Lideri Şekib Avdagiç toplantıda yaptığı konuşmada, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın büyüme üzerindeki olumsuz tesirlerine değinerek, güçte arz güvenliği ve yüksek fiyatların önümüzdeki kış çok fazla gündeme geleceğine ait bildiriler verdi.

İLK TAHLİL, KOMBİ AYARINI DÜŞÜRMEK!

Sadece Türkiye’nin değil bütün Avrupa’nın önünde, kışa girerken iki değerli bahis olduğunu söyleyen Avdagiç, “Birincisi yakıt bulabilecek miyiz, gaz bulabilecek miyiz? İkincisi bulursak bile parasını ödeyebilecek miyiz? Bu yalnızca Türkiye’nin değil tüm Avrupa’nın sorunu olacak. 1000 metreküpü 1300 dolarla çıkan doğalgazın, önümüzdeki kışa girerken 2500-3000 dolarla çıkacağı istikametinde bir bilgi akışı var Rusya tarafından” dedi. Dünya gazetesinden Merve Yiğitcan’ın haberine nazaran, global ekonomiyi derinden etkileyen derinden etkileyen en kıymetli mevzunun güç fiyatları olduğuna dikkati çeken Avdagiç, Milletlerarası Güç Ajansı’na nazaran, termostatın Avrupa binalarında yalnızca 1 santigrat derece tasarruf tarafında ayarlanmasının gaz kullanımını yılda 10 milyar metreküp azaltacağını anlattı.

‘ASGARİ FİYATIN ARTMASINI MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ’

Konuşmasında, besin fiyatlarındaki artışın enflasyon üzerindeki tesirine de değinen Avdagiç, yıllık tüketici enflasyonunun 23,4 puanlık kısmının buradan geldiğini tabir etti. Türkiye’nin bu bahsin üzerinde dikkatle durması gerektiğini belirten Avdagiç, “Tarımsal potansiyeli büyük bir ülke için bu oranda yüksek besin fiyat artışını olağan göremeyiz. Mevcut tablo, dünyanın artık stratejik bir kesim olarak gördüğü tarım ve besin dalına yönelik siyasetleri tekrar ve radikal bir biçimde gözden geçirmemiz gerektiğine işaret ediyor” diye konuştu. Patronların çalışanlarını enflasyona ezdirmemesi gerektiğini vurgulayan Avdagiç ““Çalışanlarımızın insanca yaşayabilecekleri bir gelire sahip olmaları ve artan refahtan eşit ölçüde hisse alabilmeleri, verimli bir üretim için temel kaidedir. Bunu sağlamak da yalnızca hükümetin değil, iş dünyası olarak bizim de sorumluluğumuz altındadır. O yüzden biz hem çalışanımızın refahının artmasını, hem de alım gücünün korunmasını görevimiz olarak görüyoruz. Bu çerçevede minimum fiyatın Temmuz ayından itibaren 5 bin 500 liraya çıkarılması kararını memnuniyetle karşılıyoruz” açıklamasında bulundu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.