İzmir’de kıyı ‘deniz marulu’ ile yeşile büründü: ‘Temmuz başında bunu görmek çok şaşırtıcı’

Posted by

Bostanlı kıyısında denizin üzeri, halk ortasında ‘deniz marulu’ olarak bilinen ‘ulva lactuca’ isimli yeşil renkli yosunlarla kaplandı. Daha evvel tekraren İnciraltı ve Karşıyaka kıyılarında rastlanan deniz marulu, Bostanlı kıyısını de yeşile bürüdü.

Deniz marullarının kuraklığa bağlı olarak ortaya çıktığını söz eden Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, denizdeki kirliliğin artması sonucu arıtma tesislerinin yetersiz kaldığına dikkati çekti.

‘TEMMUZ BAŞINDA GÖRMEK ÇOK ŞAŞIRTICI’

Prof. Dr. Yaşar, tabirlerini kullandı.

‘BESİN BİTMEDİĞİ SÜRECE BU BİTKİLER BİTMEZ’

Denizi bir tarlaya benzeten Prof. Dr. Yaşar, “Bir tarlaya fazla gübre atarsanız o tarladaki tüm eseri yakarsınız. Bizim körfezimiz Akdeniz’in en varlıklı körfezlerinden biridir. Hem evsel atık hem de fabrikalardan arıtılmadan akan suyun birleşmesiyle deniz marulu ortaya çıkıyor. Esasen bu yıl daima olarak denizde renk değişimi vardı. Deniz biraz mavileşiyor biraz pembeleşiyordu. Denizde besin çok fazla olunca, marul üzere bu bitkiler süratli büyüyor. Denizde güya bu bitkiler için Halil İbrahim sofrası kurulmuş üzere. Bu besin bitmediği sürece bu bitkiler bitmez” dedi.

‘BİLİMİN DEDİĞİNİ YAPMIYORSANIZ…’

Prof. Dr. Yaşar kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Eğer bilime inanır ve bilimin dediklerini uygularsanız körfezde yüzülür hatta birkaç yıl içerisinde Göztepe ve İnciraltı kıyıları ortasında yüzülür lakin bilimin dışına çıkmamak lazım. Örneğin derelerin altı betonlanıyor, bu bir katliamdır. Bu yapıldığı sürece körfezde yüzemezsiniz. Derelerin altını betonlamaktan övünçle bahsediyorlar. Bu biyolojik bir katliamdır. Bir canlı katliamıdır. Denizdeki canlıları öldürüyorsunuz. Derelere kireç atıyorsunuz. Neden? Gelin arıtma tesislerini bütün fabrikalar çalıştırsın. Belediye olarak sübvanse edin. Kendi tesislerinizi çok yeterli çalıştırın. Pak su girişini sağlarsanız diğer bir şey yapmaya gerek yok.

Bilimin dediğini yapmıyorsanız; siz bu körfezde değil 3 yıl, 33 yıl geçse yüzemezsiniz. Denize kirli su verirseniz deniz bunu kaldıramaz ve bu manzaralarla karşılaşırız. Sorun kronikleşti, her yıl yaşanıyor fakat pak körfezde bu olmaz. Avrupa’nın en düzgün arıtma sistemlerine sahibiz ancak denizimiz hala kirli. Bu kirlilik önlenmediği sürece bu çeşit durumları çok çok yaşarız.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.