İzmirli Ulusal Dağcı Ağrı Dağı tepesine çıktı

Posted by

İzmirli Ulusal Dağcı Doğukan Şahıslı, 5 günde, 5 bin 137 metrelik Ağrı Dağı tırmanışı gerçekleştirdi.

İzmirli Ulusal Dağcı ve savunma sanayi firmalarından Katmerciler firması çalışanı Doğukan Şahıslı, Ağrı Dağı doruğuna tırmanış gerçekleştirdi. 5 bin 137 metrelik güçlü tırmanışı gerçekleştirerek Katmerciler bayrağını açan Ulusal Dağcı Doğukan Bireyli, “Terörden ötürü uzun müddet kapalı olan lakin yapılan operasyonlar sonucu tırmanışlara tekrar başlanan Ağrı Dağı’na tırmanışı gerçekleştirdim. Ülkemizin dört bir yanında tırmanışlarımızı sürdürürken, Ağrı Dağı üzere tarihi geçmişi olan turistik açıdan da ülkemize katkısı olan bir yerin terörden ötürü kapalı olması bizleri derinden üzüyordu” dedi.

Doğukan Şahıslı şöyle konuştu:

“2 yıldır açık olan Ağrı Dağı, biz atletlere ve amatör olarak tırmanışa ilgi duyan bireyler için inanılmaz bir tecrübe yaşatıyor. 2 yıldır ülkemiz ve dünyadaki birçok dağcı için değerli bir tırmanış noktası olan Ağrı Dağı, yerli ve yabancı olarak 20 bin kişi tırmanış gerçekleştirmiş.

Bunun bir başlangıç olduğuna inanıyorum. Bence önümüzdeki yıllarda bu sayılar az bile kalacak. Yıllık ziyaretçi sayısının rahat 30 bin sayısına  dayanacağını düşünüyorum. Ağrı, ülkemizin dört bir yanından ve yurt dışından gelen bireyler için ulaşım açısından da çok rahat. Hem havayolundan hem de karayolundan rahat bir ulaşım mevcut” tabirlerini kullandı.

HEDEF CİLO

Kişili, “Bundan sonraki tırmanış amacım yeniden terörden temizlenen Hakkari Cilo Dağları” diye konuştu. (DHA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.