Jorge Jesus: Kümeden çıkmak için kâfi takım kalitesine sahibiz

Posted by

UEFA Avrupa Ligi B Kümesi birinci hafta maçında yarın Dinamo Kiev’i konuk edecek Fenerbahçe’nin teknik yöneticisi Jorge Jesus, kümeden çıkacak kalite ve hırslarının olduğunu söyledi.

Ülker Stadı’nda maç öncesi düzenlenen basın toplantısında konuşan Jesus, istikrarlı bir kümeye düştüklerini belirtti.

Dinamo Kiev müsabakasından galibiyetle ayrılmak istediklerini vurgulayan tecrübeli teknik yönetici, “Bu kümeden çıkmak için kâfi takım kalitemizin olduğunu biliyoruz. Üç grup istikrarlı. Rennes, Dinamo Kiev ve Fenerbahçe. Yarınki maçtan galibiyetle ayrılmak istiyoruz. Rakibimizle bir ay evvel karşılaştığımız periyoda nazaran daha güçlüyüz.” diye konuştu.

Güney Koreli savunma oyuncusu Kim Min-jae ile yolları ayırdıklarını hatırlatan Jesus, transfer periyodunun yakında kapanacağını ve ellerindeki takıma odaklanmaları gerektiğini aktardı.

En büyük gayesinin ligi şampiyon tamamlamak olduğunu yineleyen Jesus, şunları kaydetti:

“En büyük amacımız ligi kazanmak, buraya bu yüzden geldim. Şu anda rakipleri daha uygun tanıyorum. Avrupa Ligi ve Avrupa turnuvalarında toplanan puanlar, ülke futbolu için çok kıymetli. Türkiye’nin ülke futboluna ve kulüp sıralamasına bakınca gerçeği yansıtmadığını düşünüyorum. Avrupa’da oynayan Türk grupları puanlar toplamalı. Yoksa bir sonraki şampiyon, Şampiyonlar Ligi’ne gitmek için eleme oynamak zorunda kalacak.”

Listeye yazılamayan oyuncular durumunun kendisi için yeni bir şey olmadığını lisana getiren deneyimli çalıştırıcı, Bruma’ya ait ise şunları anlattı:

“Bruma, küme etabındaki listeye dahil edilmedi lakin zati burada toplam 6 maç oynayacağız. Kendisi yaklaşık bir aylık bir sakatlıktan çıktı. Ligde 14 oyuncu seçmemiz gerekiyor. Portekiz’de de bu durum 17 idi. Bruma da son periyotta sakattı. Bu devirde küme kademesinde liste dışında olabileceğini düşündüm. Kümelerden çıkarsak listeye tekrar dahil olabilir. Muhakkak kararlar almamız gerekiyor. Mevcut şartlarda içlerinden en uygununu seçmemiz gerekiyor.”

Futbolda her vakit ikinci bir talihin geleceğine inandığını lisana getiren Jesus, “Dinamo Kiev ile tekrar eşleştik. Futbolda her vakit ikinci bir talih ayağınıza gelir. Şu an daha güçlü olduğumuzu düşünüyorum. Onlarla oynadığımız birinci eşleşmede futbolda çok sık olmayan şeyler başımıza geldi. Bu maça başka bakmıyoruz. Kümedeki öbür rakipler üzere bir maç. Bir teknik yönetici olarak rakiplerime hürmet gösteriyorum.” biçiminde görüş belirtti.

Oyunlarını sistemin değil birlikte daha fazla vakit geçirmenin geliştirdiğini tabir eden Jesus, şunları aktardı:

“Bizim oyunumuzu geliştirmemizdeki tesirli faktör, sistem değişikliği değil oyuncularla daha fazla çalışmış olmamız. Vakit geçtikçe oyuncular birbirini daha yeterli tanıyor, ben de onları kişisel olarak daha güzel tanıyorum. Gelişimimizi sağlayan şey, sistem değişikliği değil. Biz 3’lü değil aslında 4’lü savunmayla oynuyoruz. Taktiksel olarak alanda sistem değiştiğiniz anlar oluyor. Ekibe yalnızca atak yaptığında değil defansta da bakmanız gerekiyor. Atak yaparken geride 3’lü kalıyoruz, o gerçek. Alanda oynadığımız sistem maçın anına nazaran değişebiliyor.”

Jesus, Batshuayi’nin hazır olup olmadığı tarafındaki soruya ise şöyle yanıt verdi:

“Batshuayi, bir haftadır bizimle çalışıyor. Şimdi hem ofansif hem defansif bizim istediklerimizi anlayacak durumda değil. Fakat ferdî kalitesiyle bize katkı sağlayabilir. Bizi anlaması ve uygulayabilmesi için vakte gereksinimi olması olağan. Şu an onun dışında 4 tane daha kaliteli santrforumuz var. Elimde bu kadar kaliteli oyuncu olduğu için çok memnunum zira kim oynarsa oynasın kalitemiz düşmüyor.”

Joao Pedro: “Gruplara galibiyetle başlamak değerli olacak”

Fenerbahçeli futbolcu Joao Pedro, kümelere galibiyetle başlamanın değerine değindi.

Önemli bir maça çıkacaklarını belirten Pedro, “Taraftarlarımızın dayanağıyla oynayacağız. Rakibi uygun tanıyoruz, rakip de bizi âlâ tanıyor. Kümelere galibiyetle başlamak kıymetli olacak. Bu turnuvada devam edebilmek için hırsımızı göstermek ismine.” tabirlerini kullandı.

Ligdeki Kayserispor maçında inanılmaz bir atmosfer olduğunu vurgulayan 30 yaşındaki oyuncu, “Buraya geldiğim andan itibaren taraftarlarımızın tutkusunu gördüm. Oynayamadığım devirde statta izlemiştim lakin saha içinde olmak farklı. Gol attığımdaki duyguyu açıklayamam, taraftarlarımız çok tutkulu. Ekibi çok düzgün destekliyorlar, nitekim farklı bir atmosfer.” değerlendirmesinde bulundu.

Son yıllarda sakatlık yaşamadığını aktaran Pedro, performansına ait şunları kaydetti:

“Uzun müddet alanlardan uzak kaldığım sakatlığım olmamıştı. Buraya çok istekli geldim lakin sakatlık yaşadım. Gruptan farklı kalmak kolay değil. Birinci maçıma deplasmanda sonradan girerek çıktım. Fizikî olarak en uygun düzeyimde değildim, çok güzel çalışmama karşın. Bir mühlete ihtiyacımın olması olağan. Yüzde söyleyememem olağan lakin yüzde yüzümde değilim olağan ki.”

Dinamo Kiev’e elenmenin kendilerini çok üzdüğünü vurgulayan Pedro, “UEFA Şampiyonlar Ligi kıymetli bir turnuvaydı ve çok istekliydik. Daha çok hak eden taraf bizdik. Artık farklı bir turnuvada karşılaşacağız. Biz her maçı kazanmak için oynarız. Yarınki odağımız da bu olacak.” diyerek kelamlarını tamamladı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.