‘Kara kalem’ fotoğraflarıyla manileri aştı: Siparişlere yetişemiyor…

Posted by

Edremit ilçesine bağlı Eminpaşa Mahallesi’nde yaşayan ve doğuştan iki eli de olmayan, YYÜ Hoş Sanatlar Fakültesi 2’nci sınıf öğrencisi Vedat Kiyat, şimdi çocukken, babası Çatak ilçesinde şehit oldu. Babasını kaybettikten sonra fotoğraf çizmeye başlayan Kiyat, yapıtlarını toplumsal medya hesabında paylaşınca büyük ilgi gördü.

GEÇİMİNİ FOTOĞRAFLA SAĞLIYOR

Kara kalem ve yağlı boyadan portre, görüntü, hayvan ve tabiat fotoğrafları yapan Kiyat, bir mühlet sonra ağır sipariş almaya başladı. 2 yılda 400 sipariş alan Kiyat, ortalarında ünlü isimlerin de olduğu portre fotoğrafları satarak geçimini sağlıyor.

‘RESİM BENİ KARANLIKTAN AYDINLIĞA ÇIKARAN ŞEY’

3 çocuk sahibi de olan Vedat Kiyat, “Resim beni karanlıktan aydınlığa çıkaran şeydir. O yüzden ben fotoğraf çizerken çok memnun oluyorum. Kara kalem ve yağlı boyadan her türlü fotoğraf çiziyorum. Birinci fotoğraf çizdiğimde olağandı, şu an hoş şeyler çıkardığıma inanıyorum. Okula başlamadan evvel fotoğraf çiziyordum. Bu yeteneğimi daha da geliştireceğime inanıyorum. Fotoğraf çizmediğimde kendimi çok makûs hissediyorum. Pandemi periyodunda sorun yaşadım sonra Instagram hesabımda ünlülerin de ortalarında bulunduğu gelen siparişleri çizmeye başladım. Son 2 yıl içinde 400 fotoğraf siparişi aldım. Ünlü isimleri çizdim. Ünlü insanlardan gelip beni görmelerini istiyorum zira buna sahiden gereksinimim var. Ne kadar görünsem o kadar güzel sipariş alabiliyorum. Geçimimi de yaptığım tabloları satarak sağlıyorum” diye konuştu.

‘BENİM İÇİN MAHZUR, DİYE BİR ŞEY YOK’

Engelli olmanın fotoğraf yapmaya mani olmadığını anlatan Kiyat, “Ben küçükken, köydeyken taşların üzerinde de fotoğraf çiziyordum. Dağlarda koyunları otlatırken düz taşlar bulmaya çalışırdım. Taşların üzerinde fotoğraf çizerdim. 34 yaşındayım, bu yaşıma kadar kendimi engelli olarak görmedim. Mahzurlar bence kalpte olur. Fizikî engelliler yani benim üzere olanlara engelli gözüyle hiç bakmadım. Benim için pürüz, diye bir şey yok” dedi. 

Babasının 1997’de Çatak’ta şehit düştüğünü de lisana getiren Kiyat, “Babam öldüğünde ben daha küçüktüm. Büyüdükten sonra bunu anladım. Devlet yetkililerinden şunu istiyorum. Benim babam korucu şehit olmasına karşın sivil şehit olarak gösteriliyor. Sivil şehide yalnızca bir takım veriliyor. Olağanda korucu şehide iki takım veriliyor. Sisteme sivil şehit olarak geçildiği için bana takım verilmedi. Devlet yetkililerinden iş istiyorum. Yetkililer bana takviye verirlerse ileri vakitte bu fotoğraflarımı sergilemeyi düşünüyorum” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.