Küçük çocuğun yemek borusundan iki metal para çıkarıldı

Posted by

Evde kardeşiyle oynayan 3,5 yaşındaki Miraç Özok, birden rahatsızlandı. Çocuk, öksürme, kızarma ve nefes alamama şikayetiyle Afyonkarahisar Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Hastanesi’ne götürüldü.

Burada yapılan ayrıntılı tetkiklerde çocuğun yemek borusunda 2 metal para görüldü. Her geçen dakika durumu daha da kötüleşen Miraç’ın yemek borusunu tıkayan paralar, muvaffakiyetle çıkarıldı.

Tıbbi müdahalenin akabinde çocuk tükürüğünü yutmaya ve rahat nefes alıp vermeye başladı, şikayetleri sona erdi.

“YÜZÜ KIZARIKTI, SU İÇİRMEYE ÇALIŞTIM İÇEMEDİ”

Anne Ebru Özok, oğlunun para yuttuğu esnada mutfakta olduğunu belirtti.

Miraç’ın da ağabeyiyle balkonda oynadığını aktaran Özok, “Yanıma gelerek, ‘Para yuttum anne.’ dedi. Yüzü kızarıktı, su içirmeye çalıştım, içemedi. Çabucak ambulansı aradık. Hastanede çekilen sinemada para yemek borusunda görünüyordu. Vakit kaybetmeden yapılan tıbbı müdahaleyle sıhhatine kavuştu çok şükür.” diye konuştu.

“BAYRAMDA ÇOCUKLARA BOZUK PARA VERMEYİN”

Afyonkarahisar Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Ali Tuncer de minik Miraç’ın acil servise para yutma şikayetiyle başvurduğunu söyledi.

Acil serviste çekilen sinemalarda paranın özofagusta (yemek borusunda) olduğunu gördüklerini anlatan Tuncer, şunları aktardı:

“Paraları çıkardık. İki farklı cisim yutmuş. Çocuklarda yabancı cisim aspirasyonları en çok görülen mesken içi kazalardan birisidir. Bayramda parayı bilmeyen çocuklara, bozuk para vermeyin. Çocuklar parayı oynarken, yutabiliyor. Çocuk, kardeşiyle oynarken parayı yutmuş. Bayramda da mümkünse çocuklara bozuk para yerine, kağıt para verin. Yaz mevsimindeyiz. Bir sürü çekirdekli meyve var. Meyveyi verdiğimizde çocuğa çekirdeği yutmamasını söyleyelim. Bilhassa kayısı, kiraz, erik üzere meyvelerin çekirdekleri, çocukların yemek borularına takılabilmekte.”

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.