Malcolm X suikastı: 20 yıl mahpus yattıktan sonra aklanan Muhammed Aziz, 40 milyon dolarlık tazminat davası açtı

Posted by

Getty Images Muhammed Aziz, mahpusa girdiğinde 26 yaşındaydı ve altı çocuk babasıydı.

ABD’de ırkçılığa karşı gayretin önde gelen isimlerinden Müslüman siyasetçi Malcom X’i öldürdüğü suçlamasıyla 20 yıl mahpus yattıktan sonra aklanan Muhammed Aziz, New York Belediyesi’ne 40 milyon dolarlık tazminat davası açtı.

84 yaşındaki Aziz dava müracaatında, New York polisinin suçsuzluğunu kanıtlayacak kanıtları örtbas ettiğini sav etti ve polisin bağlı olduğu belediyeden tazminat istedi.

Eski bir deniz piyadesi olan Aziz, 1965’te mahpusa girdiğinde 26 yaşındaydı ve altı çocuk babasıydı.

Malcom X, 1965’te New York’ta bir balo salonunda kalabalığa hitap etmeye hazırlanırken ailesinin gözleri önünde silahlı üç kişi tarafından öldürülmüştü.

Suikastla ilgili olarak Muhammed Aziz, Halil İslam ve Thomas Hogan iki şahısla birlikte, ömür uzunluğu mahpus cezasına çarptırıldı.

Bu karar, fiziki ispat olmamasına, şahitlerin çelişkili sözler vermesine ve cinayeti işlediğini itiraf eden Hogan’ın Muhammed Aziz ve Halil İslam’ın suikastla ilgisi olmadığını söylemesine karşın alınmıştı.

Aziz, 1985’te kurallı tahliyeyle hür kaldı. Halil İslam 1987’de, Thomas Hogan da 2010’da hür kaldı. Halil İslam 2009’da öldü.

Netflix’in 2020’deki “Malcom X’i Kim Öldürdü?” belgeselinden sonra Manhattan Bölge Savcılığı “yeni bulunan kanıtlar”ın Aziz ve Halil’in hatasız olduğuna işaret ettiğini belirterek özür diledi. Aziz ve Halil’in cezaları iptal edildi.

Aziz aklandıktan sonra geçen yıl New York eyaletine dava açtı. New York Times’a nazaran dava beş milyon dolarlık bir mutabakatla sonuçlandı.

AFP Siyah hakları aktivisti Malcom X 1965’te öldürülmüştü.

Aziz ve Halil, Malcom X’in 1964’te görüş ayrılığına düşerek ayrıldığı İslam Ümmeti (Nation of Islam) isimli siyasi ve dini kuruluşun üyesiydi. Malcom X öldürüldüğünde 39 yaşındaydı.

Malcom X’in kızları suikast sırasında misyonda olan bir polisin mevt döşeğindeyken yazdığı bir mektuba dayanarak yeni bir soruşturma açılmasını talep etmişlerdi. Eski polis memuru bu mektubunda FBI ile New York polisini suikastla ilgili birtakım bulguların üzerini örtmekle suçlamıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.