Merkez bankaları altın varlıklarını artırmak istiyor

Dünya Altın Kurulu tarafından yapılan araştırmaya nazaran merkez bankalarının kıymetli bir kısmı artan ekonomik risklere dair tasalar nedeniyle önümüzdeki 12 ay içinde altın rezervlerini artırmak istiyor.

Bloomberg HT’nin haberine nazaran, bunun en önemli nedenlerinden birinin gelişmekte olan ülkelerin merkez bankalarının muhtemel bir global finansal krize yönelik artan telaşları olduğu değerlendirilirken anket iştirakçilerinin yüzde 25’inin rezervlerine daha fazla altın eklemek istediği görüldü. Bu oran 2021 yılında yüzde 21’di.

Araştırma memleketler arası finansal sistemde öngörüşe değişikliklerin ve rezerv para ekonomilerinde artan ekonomik risklere dair kaygıların de öne çıkan faktörler olduğunu gösteriyor.

Artan enflasyona ek olarak sıkılaşmacı para siyasetleri ve Rusya’nın Ukrayna işgalinin tedarik zincirlerini daha fazla bozulmasına ve jeopolitik belirsizliklere neden olması örnek gösterilebilir.

“JEOPOLİTİK DURUM ŞU ANDA ÇOK DAHA DENGESİZ”

“Jeopolitik durum şu anda çok daha istikrarsız ve bu durumun daha ne kadar süreceğini bilmiyoruz” diyen WGC Merkez Bankaları Lideri Shaokai Fan, “Bu süreçte yaşanan şey altının inançlı liman karakteristiğini ortaya koyması oldu. Bu merkez bankalarının göz önünde bulundurduğu bir husus” değerlendirmesinde bulundu.

Gelişen ülkelerin merkez bankalarının altının memleketler arası finans sistemindeki geleceği ile ilgili optimist olduklarını söyleyen Fan dolar içinse temkinli olduklarına vurgu yaptı.

Anket sonuçlarına nazaran iştirakçilerin büyük bir kısmı altının bedel saklama aracı ve kriz vakitlerinde âlâ performans gösterme özellikleri sayesinde toplam rezervlerdeki oranının önümüzdeki yıllarda artmasını bekliyorlar.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.