Oyuncu Pelin Akil’e bildiriyle hakaret eden şahsa bin 120 TL ceza verildi

Posted by

Pelin Akil toplumsal medya hesabını etkin kullanan ünlü isimlerin ortasında yer alıyor.

Eşi ve çocuklarıyla sık sık fotoğraf paylaşan Akil, takipçilerinden büyük beğeni topluyor.

Öte yandan 20 Mart 2021 tarihinde Habip B. isimli bir şahıs, ünlü oyuncuya toplumsal medya üzerinden hakaret ve küfür içerikli ileti gönderdi.

Suç duyurusunda bulundu

Oyuncunun dikkatinden kaçmayan ileti, şahsın adeta başını yaktı.

Pelin Akil’in takipçisi hakkında cürüm duyurusunda bulunmasının akabinde Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından dava açıldı.

Hapis cezası

Tarafların uzlaşmadığını kaydeden savcılık, Habip B.’nin “sesli, yazılı yahut imajlı bir mesaj ile alenen hakaret” kabahatinden 3 ay 15 günden 2 yıl 4 aya kadar mahpusla cezalandırılmasını talep etmişti.

Suçlamayı kabul etmedi

Anadolu 64. Asliye Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkan sanık Habip B., “Müştekiyi televizyon dizilerinden tanırım. Suça husus Instagram hesabı bana aittir. Bu hesabı 2020-2021 yılları ortasında kullandım. Telefon sinirimin değişmesi sebebiyle bu hesabı artık kullanmıyorum. Bahsi geçen bildirileri ben atmadım. Bayanlara yönelik katiyetle bu türlü kelamlar söylemem” diyerek suçlamayı kabul etmedi.

Dava karara bağlandı

Mahkeme, sanık Habip B. hakkında, “sesli, yazılı yahut imajlı bir mesaj ile alenen hakaret” hatasından bin 120 TL isimli para cezası verdi.

Sanığın geçmişteki halini ve hata sürece konusundaki eğilimini göz önünde bulunduran mahkeme, sanığın tekrar kabahat işlemeyeceği kanaati oluşmadığından cezayı ertelemedi.

‘Sorumluluk kendisine ait’

İHA’nın transferine nazaran; savunmasında Instagram hesabının kendisine ilişkin olduğunu lakin iletisi göndermediğini söyleyen sanığa mahkeme, sorumluluğun kendisine ilişkin olduğunu; kabahatten kurtulmaya yönelik savunmasına prestij edilmediğini, sanığın kelamlarının, müştekinin onur, gurur ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte olduğunu münasebet göstererek para cezası verdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.