Özel yurt fiyatlarına artırım sınırlaması

Posted by

Ev sahiplerinin konut kiralarına yapacağı artırım oranının sonlandırılmasından sonra özel öğrenci yurt fiyatlarına de artırım sınırlaması geldi. İşte ayrıntılar…

Gençlik ve Spor Bakanlığı, özel öğrenci yurt fiyatlarına artırım sınırlaması getirdi.

Bu fiyatlara yapılabilecek en yüksek artırım oranı Yİ-ÜFE ve TÜFE toplamının yarısına eklenecek 5 puandan fazla olamayacak.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan yüksek tahsil özel barınma hizmetleri yönetmeliğiyle gerçek yahut hukuksal şahıslar tarafından özel barınma kurumu açılmasına, işletilmesine ve kontrolüne asıllar belirlendi.

Yönetmeliğin fiyat ve yükümlülükler başlıklı hususuna nazaran, özel yurtlar, bir sonraki öğretim yılında uygulayacakları aylık barınma hizmeti fiyatını, her yıl temmuz ayı sonuna kadar, yeni hizmete açılan kurumlar ise açıldıktan sonra 1 ay içinde belirleyerek Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlükleri’ne bildirecek ve kelam konusu fiyat vilayet müdürlüğünce onaylanacak.

Bildirilen fiyatın üzerinde fiyat alınamayacak.

TALEPLER KAPASİTENİN YARISINA KADAR

Kurumlar, barınma hizmetine ait öteki isim altında rastgele bir fiyat talep edemeyecek ve barınma hizmeti fiyatının bir aylık kısmına tekabül eden ölçüde depozito alabilecekler.

Yönetmeliğe nazaran, fiyat sınırlamasından yararlanmak isteyen öğrenciler ders yılı bitmeden özel yurtlara kayıt yenileme müracaatında bulunacaklar.

Bu kurumlar, kayıtlı öğrencilerden gelecek olan kayıt yenileme taleplerini müracaat tarihi temel alınmak suretiyle kapasitelerinin yarısına kadar karşılamak zorunda olacaklar.

Özel öğrenci yurtları şehit ve gazi çocuklarını, devlet müdafaası altındaki çocukları ve madalyalı ulusal atletleri fiyatsız barındırabilecekler.

Kamu hukukî bireylerince açılmış ve kurum açma müsaadesi ile işyeri açma ve çalışma ruhsatı olmaksızın öğrenci barınma hizmeti veren yerler, 1 Ağustos 2024 tarihine kadar yönetmelik kararları doğrultusunda kurum açma müsaadesi ile işyeri açma ve çalışma ruhsatı alacak.

Otel, motel, pansiyon ve gibisi konaklama tesisi ruhsatı aldığı halde her ne isim altında olursa olsun yükseköğrenim öğrencilerine barınma hizmeti veren yerler ise 1 Ağustos 2023 tarihine kadar yönetmelik kararları doğrultusunda kurum açma müsaadesi ile işyeri açma ve çalışma ruhsatı almak zorunda olacaklar. (REUTERS)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.