Rusya: Ukrayna nükleer santralde provokasyona hazırlanıyor

Posted by

Dünyada gözler bugün Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy’in Cumhurbaşkanı Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Guterres’i ağırlayacağı görüşmeye çevrilmişken, Rusya’dan son devirde hücumların amacı olan Zaporijya Nükleer Santrali’yle ilgili dikkat çeken bir açıklama geldi.

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, bugün Lviv kentindeki tarihi Potocki Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ağırlayacak. İkili görüşmenin akabinde BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in iştirakiyle gerçekleştirilecek üçlü görüşmede tahıl mutabakatı, Ukrayna-Rusya savaşının diplomatik yollarla sona erdirilebilmesine yönelik atılabilecek adımlar ve son devirde hücumların gayesi olan Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki durum ele alınacak.

Dünya kamuoyu Lviv’de yapılacak görüşmeleri takip ederken, Rusya’dan dikkat çeken bir açıklama geldi. Rusya Savunma Bakanlığı, BM Genel Sekreteri Guterres’le yarınki temaslar sırasında Ukrayna’nın Zaporijya Nükleer Santrali’nde bir provokasyona hazırlandığını savundu.

‘NÜKLEER KAZA ALMANYA, POLONYA VE SLOVAKYA’YI ETKİLER’

Bakanlığın açıklamasında, Ukrayna’nın atakları sürdürmesi halinde nükleer santralin kapatılabileceği bildirildi. Rusya’nın radyoaktif, kimyasal ve biyolojik savunma güçleri lideri İgor Kirilov da, nükleer santralde bir kaza yaşanması durumunda radyoaktif hususların Almanya, Polonya ve Slovakya’ya yayılacağı ihtarında bulundu.

Ukrayna ve Rusya, son haftalarda Avrupa’nın en büyük nükleer santrali olan Zaporijya’da Rus denetimindeki tesise yönelik ataklar nedeniyle birbirini suçluyor.

Rusya, şubat ayında Ukrayna’ya başlattığı askeri operasyonda Zaporijya Nükleer Santrali’nin denetimini martta ele geçirmişti lakin santralde hâlâ Ukraynalı vazifeliler çalışıyor. BM, çatışma bölgesindeki santralde her an bir nükleer kaza yaşanabileceği ikazında bulunuyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.