Yüksek tansiyon ilaçsız nasıl düşürülür? Tansiyon yükselince ne yapmak gerekir?

Posted by

Yüksek tansiyon, halk ortasında çok fazla şahısta görülen hakikat tedavi yollarına başvurulmadığı takdirde hayati risklere neden olan bir hastalıktır. Tabibin tavsiye ettiği beslenme programı ve ilaçlara sadık kalarak hastalığın ilerlememesine ve önemli sonuçların meydana gelmesine mahzur olunabilir. Günlük hayatımızda gerilim, kasvet ve öğünlerde fazla yemek tüketimi üzere nedenlerden ötürü birdenbire yükselen tansiyonun kısa müddette ve sağlıklı bir halde düşmesi için bitkisel ve doğal metotlara başvurulabilir. 

  • Burun kanaması

  • Nefes darlığı

  • Bulanık görme

  • Baş dönmesi

  • Kulak çınlaması

  • Halsizlik

  • Sık sık idrara çıkma

Tansiyonun birdenbire yükselmesi halinde yapılması tavsiye edilen birinci adım başı soğuk suyla yıkamaktır. Başın ya da tüm bedenin soğuk suyla yıkanması tansiyonun kısa müddette düşmesini sağlar. Soğuk su ile duş alırken dikkat edilmesi gereken konunun ise suyun çok keskin bir soğuk olmamasına dikkat edilmesi tavsiye edilir. Tansiyonun düşmesinde birinci ve en kıymetli metot, soğuk su ile duş alınmasıdır. Bununla birlikte şu formüllerin uygulanması tavsiye edilir:

Nar Suyu: Besinler ortasında en varlıklı antioksidan kaynağına sahip olan nar, kalp ve damar sıhhati için günde yarım çay bardağı kadar tüketilmesi tavsiye edilir. Tansiyonun apansız çıkması halinde içilen nar suyu tansiyonun kısa müddette olağana düşmesine yardımcı olur. 

Kekik: Epeyce varlıklı besin bedellerine sahip olan kekik, yüksek tansiyonun düşürülmesinde yardımcı olur. Bilhassa kekik çayı, kekik suyu antioksidan bakımından varlıklı olan çayların tansiyonun düşürülmesine yardımcı olmaktadır. 

Yoğurt: Tansiyonun süratlice düşürülmesi için tuzsuz yoğurt ya da tuzsuz ayranın içilmesi önerilir. 

Limon suyu: Damar tıkanıklığı ve yüksek tansiyonun düşmesi için limon suyunun tüketilmesi önerilir. 1 çay bardağı kadar limon suyunun tüketilmesi tansiyonun kısa müddette düşmesini sağlayabilir. 

Greyfurt Suyu: Yüksek tansiyon hastalarının en doğal şifa kaynaklarından biri de greyfurt suyudur. Yaklaşık 1 bardak kadar hazırlanan taze greyfurt suyu, tansiyonun kısa müddette tansiyonun düşmesine yardımcı olur. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.