Allah’ın cezası

Damla D. TUNCEL

KONYA’daki Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi ve çocuk nöroloji uzmanı Prof. Dr. Hüsnü Çaksen, multipl skleroz (MS) hastalığına ilişkin kaleme aldığı makalede “Allah’tan gelen ceza olduğuna inanıyoruz” diye yazdı. Çaksen’in Alman tıp ve bilim yayıncısı Thieme’de yayınlanan makalesi gündeme bomba gibi düştü. Çaksen’in yazısında “Her ne kadar bilimsel olarak kanıtlanamasa da bazı MS hastalarındaki hastalığın temel sebebinin Allah’tan gelen bir ödül, sınav ya da ceza gibi doğaüstü sebepler olduğuna güçlü bir şekilde inanıyoruz” diye yazması tepki çekti.

Prof. Dr. Hüsnü Çaksen

kovid’i de allah’tan saymış

Makalede “Pek çok MS hastasının hastalıklarının sebebini, pek çok kültürdeki dini bağlamla doğaüstü nedenlere bağladığını vurgulamak isteriz. Tepkilerinden korktukları için bu inancı sağlık profesyonelleriyle paylaşmadılar. Her ne kadar bilimsel olarak kanıtlanamasa da bazı MS hastalarındaki hastalığın temel sebebinin Allah’tan gelen bir ödül, sınav ya da ceza gibi doğaüstü sebepler olduğuna güçlü şekilde inanıyoruz” ifadeleri yer aldı. Çaksen ayrıca “Kader, Allah’ın isteği ve Allah’tan gelen bir ödül ya da test gibi doğaüstü sebeplere inanan pek çok MS hastası psikososyal, zihinsel ve manevi olarak huzur buldu” iddiasını ortaya attı. Sağlıkçıların dine bağlamlı sebepler konusunda eğitilmesini önerdi. Çaksen daha önceki bazı makalelerinde “Kovid-19 salgının Allah’ın insanlara verdiği, kimsenin kaçamayacağı ve korunamayacağı genel bir felaket olduğuna inanıyoruz” ve “İslami öğretiler uygulanır ve köpekler evlerin dışında tutulursa çocuklardaki ısırıklar büyük ölçüde engellenir” gibi ifadeler de kullandı.

Bilime küfreden kişi!

Prof. Dr. Hüsnü Çaksen’in MS hastalığının Allah’dan gelen bir ceza ya da sınav olduğu yönündeki iddiasına tıp dünyasından ağır eleştiriler geldi. En sert tepkiyi Prof. Dr. Urartu Şeker verdi. Şeken X hesabından tepkisini “Bir Tıp Fakültesi öğretim üyesinin, ‘MS hastalığının doğa üstü nedenleri vardır; MS hastaları Allah tarafından cezalandırıldıkları ya da sınava çekildikleri için hastadırlar demesi’ en basit tabirle terbiyesizliktir! Bu çöp fikirlerini editöryal bir makale olarak basabilmesi ise korkunç. Bilime adeta küfreden bu kişi nasıl profesör olmuş gerçekten ürkütücü!” paylaşımını yaptı. Prof. Dr. Esin Davutoğlu ise “Tıp Fakültesi öğretim üyesi görün… Bir de bu saçmalıkları anlattığı öğrencileri düşünün. Geleceğiniz onlara emanet” ifadelerini kullandı.

DİNDE YERİ VAR MI?

Üsküdar Üniversitesi’nden Prof. Dr. Güner Sönmez “Bu yazdığınızın bilime bir katkısı var mı! Dinde yeri var mı!” diye sorarak “Şaşıracak hiçbir şey kalmadı derken karşıma çıkan haber. Peki değerli öğretim üyesi; 13-14 yaşında MS olan bir çocuk, hangi günahının cezasını çekiyor? Nasıl böyle bir şey yazabilirsiniz!” dedi. Doç. Dr. Yalçın Solak da tepkisini “Derginin editorialini peygamberler tarihi ansiklopedisine çevirmişler. Pediatrik nöroloji dergisi” ifadeleri ile dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx