Biden: ABD, İran’a özel bir mesaj iletti

ABD Başkanı Joe Biden, Yemen’deki Husileri hedef alan saldırıların ardından basına açıklamalarda bulundu. Biden, ABD’nin Kızıldeniz’de ticari gemilere saldırılar düzenleyen İran destekli Husilere yönelik saldırılarla ilgili ‘İran’a bir mesaj ilettiğini’ söyledi.

Reuters’ın aktardığına göre, 13 Ocak Cumartesi günü Camp David’deki başkanlık konutuna gitmeden önce gazetecilere açıklama yapan Biden, İran’a gönderildiğini ifade ettiği mesaja ilişkin olarak, “(Mesajı) özel olarak ilettik ve hazırlıklı olduğumuzdan eminiz” diye konuştu.

İNGİLTERE: BAŞKA SEÇİMİMİZ OLMADIĞI KONUSUNDA MUTABIK KALDIK

ABD ile birlikte Yemen’deki Husi hedeflerine saldırı düzenleyen İngiltere’nin Dışişleri Bakanı David Cameron da İngiliz The Telegraph gazetesi için kaleme aldığı makalede, ABD ile Yemen’deki Husilere karşı başlatılan saldırılara dair detayları paylaştı.

“Bir başbakan için, İngiliz kuvvetlerini harekete geçirmekten daha önemli bir karar yoktur” diyen Cameron, Başbakan Rishi Sunak’ın hava saldırısı kararı alırken çok dikkatli ve kapsamlı değerlendirme yaptığını belirtti. “Tüm alternatifler denendi mi? İşe yarayacak gerçekçi bir plan var mıydı? Tüm hedefler iyice incelendi mi?” diye soran Cameron, her şeyin dikkatli şekilde düşünüldüğünü, tüm bakanlıkların gerekli çalışmaları yaptığını savundu.

Bakan Cameron, “Sonunda kabinede harekete geçmekten başka seçimimiz olmadığı konusunda mutabık kaldık” değerlendirmesinde bulunarak, Husilere karşı hava saldırıları yapmanın sebebi olarak da şunları kaydetti: “Seyrüsefer serbestisi gerçekten önemlidir. 19 Kasım’dan bu yana Kızıldeniz’de ticari gemilere 26 saldırı düzenlendi. Harekete geçmemek, Husilerin kabul edilemez saldırılarıyla hayati önem taşıyan deniz yolunu, hiçbir karşılık görmeden kapatabilecekleri anlamına gelir.”

‘HUSİLERİN SALDIRILARIYLA İLGİLİ İRANLI MEVKİDAŞIMLA KONUŞTUM’

Kendisinin de İranlı mevkidaşıyla Husilerin saldırıları konusunu konuştuğunu anımsatan David Cameron, “Şüpheye yer bırakmadık. Ticari gemilere saldırılar kabul edilemez. Saldırılar durmalı. Durmazsa müdahale etmek zorunda kalacaktık” ifadelerini kullandı. Buna karşın Husilerin ‘gerilimi yükseltmeyi tercih ettiğini’ savunan İngiltere Dışişleri Bakanı Cameron, 9 Ocak’ta İngiliz askeri gemisi HMS Diamond’a ve müttefik gemilerine 21 insansız hava aracı ve roket saldırısı yapıldığını kaydetti.

Cameron, askeri müdahalelerin son seçenek olması gerektiğini vurguladığı makalesinde, 2 aydır gemilere yönelik saldırılara karşılık verilmeden beklendiğini vurguladı. Hava saldırılarının gerekli olduğunu savunan Cameron, saldırıların orantılı ve hukuki olduğunu belirterek, şöyle devam etti: “Kraliyet Hava Kuvvetleri, Husilerin gemicilik sektöründe çalışan tüm milletlerden sivillere karşı yaptıklarının taban tabana aksine şekilde, sivil kayıplarının yaşanmamasına özel olarak önem gösterdi.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx