Çarpıcı araştırma: Türkler o şehirde yaşamak istiyor

İklim krizi, ekonomik kriz, yaşam koşullarını iyileştirmek, savaş, iş imkânı, gelecek kaygısı gibi pek çok nedenden dolayı insanlar bulundukları şehirleri hatta ülkeleri değiştirmeye çalışıyor. Göçmenlere yönelik bir finansal hizmet sağlayıcısı olan Remitly isimli şirket de bu göçler sırasında en popüler yerleri sıraladı.

Neredeyse 164 ülke incelendi, böylece her ülkede en çok aranan yerleşmek üzere gidilmek istenen şehirler belirlendi. Oluşturulan haritada ülke adları, bölge sakinlerinin en çok aradıkları yer değiştirme noktalarıyla değiştirildi.

Harita, Dubai’ye taşınma ile ilgili aramaların İngiltere ve ABD dahil 60 ülkede en üst sırada olduğunu gösteriyor.

Çok çeşitli iş fırsatları, gelişen altyapı, ileri seviyedeki sağlık ve eğitim hizmetleri, gelir vergisi olmaması gibi nedenlerin Dubai’nin popüler noktalardan biri olmasını sağladığı tahmin ediliyor. Ayrıca şehrin daha 2023’te 3,6 milyon nüfusa ulaşması da dikkat çekici.

Dubai’nin ardından ise Miami, Yunanistan ve Arjantin dahil 12 ülkede ikinci sırada yer alıyor.

Paris de üçüncü sırada yer alırken, araştırma Madagaskar ve Senegal dahil 10 ülkenin sakinlerinin Fransa’nın başkentine taşınmayı istediğini ortaya çıkardı.

New York, Madrid ve Singapur dördüncü sırada beraber yer alırken, Londra ve Brüksel de beşinci sırayı paylaşıyor.

Türkiye de bir süredir aldığı göçlerle beraber verdiği göçlerle dikkat çeken ülkelerden biri. Yapılan haritada da en çok Londra’ya taşınılmak istendiği ortaya çıktı.

Listenin tamamı ise şu şekilde:

TÜM DÜNYADA EN ÇOK GÖÇ EDİLMEK İSTENEN ŞEHİRLER:

1. Dubai
2. Miami
3. Paris
4. New York City, Madrid, Singapur
5. Londra ve Brüksel
6. Toronto
7. Washington DC, Buenos Aires, Christchurch, Quebec City, Bogota, Portland, Vienna, Phoenix, Chicago

Bulgular hakkında yorum yapan Remitly’den Jago McKenzie şu yorumu yaptı: “İnsanlar, ister daha büyük iş fırsatları, ister daha iyi bir yaşam kalitesi için olsun, hayatlarında en az bir kez başka bir ülkeye taşınma fikrine kapılıyor. Evlerine, ailelerine para gönderebilmelerini sağlayacak maaş artışını düşünerek, dünya çapında pek çok insanın bir sonraki evleri olabilecek şehirler hakkında bilgi aramaları da şaşırtıcı değil.

Dubai

Dubai, çalışmamızda açık ara kazanan oldu ve sunduğu istihdam olanağı, yaşam tarzı avantajlarıyla birlikte muhteşem havasını da hesaba katarsak, bunun nedenini anlamak zor değil.

Listemizde Paris, New York ve Londra gibi her zaman popüler olan şehirler olsa da Portland, Toronto ve Viyana gibi daha şaşırtıcı noktaları görmek harika. Harika iş fırsatları ve yüksek yaşam standartları sunan pek çok şehir var. Tek zorluk size en uygun olanı seçmek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx