İlk Odatv duyurmuştu… AKP’li Başkana iki soruşturma birden

Odatv’nin ilk olarak duyurduğu hakkında yurt dışı yasağı kararı verilen Şanlıurfa Haliliye Belediye Başkanı AKP’li Mehmet Canpolat hakkında bir gelişme daha oldu. Verilen soru önergesini yanıtlayan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Canpolat hakkında açılan iki soruşturma yürütüldüğünü açıkladı. Yerlikaya, soruşturmanın detayı ve Canpolat hakkında yurt dışı çıkış yasağı verilip verilmediği sorularını ise yanıtsız bıraktı.

İçişleri Bakanı Yerlikaya, CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal’ın “hakkında yurt dışı çıkış yasağı konulduğu” iddialarıyla gündeme gelen Şanlıurfa Haliliye Belediye Başkanı AKP’li Canpolat’a ilişkin yazılı soru önergesini yanıtladı. Tanal, Canpolat hakkında 2016 yılından bu yana yürütülen herhangi bir soruşturma olup olmadığını ve yine Canpolat hakkında verilmiş yurt dışına çıkış yasağı kararı bulunup bulunmadığını sormuştu.

Tanal’ın sorularını yanıtlayan Bakan Yerlikaya, Canpolat hakkında bugüne kadar açılmış iki ayrı soruşturma bulunduğu bilgisini verdi. Yerlikaya, Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığının 6 Nisan 2023 ve 17 Mart 2023 tarihlerinde olmak üzere başlattığı iki ayrı soruşturma ile ilgili işlemlerin devam ettiğini ifade etti. Ancak Yerlikaya, Canpolat hakkında açılan soruşturmaların detayı ve yurt dışı çıkış yasağı kararı verilip verilmediği sorularını yanıtsız bıraktı.

Bakan Yerlikaya’nın yanıtına karşın Haliliye Belediyesi’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, soruşturmalardan biri ile ilgili bir belge paylaşıldı. Belgede, İçişleri Bakanlığının soruşturma izni vermediği belirtilerek, “Haliliye Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Canpolat ile alakalı bahse konu herhangi bir soruşturma yürütülmediği evraklarda sabittir” denildi.

Bakan Yerlikaya tarafından verilen yanıtı sosyal medya hesabından paylaşan Tanal, şu ifadeleri kullandı:

“AKP’li Şanlıurfa Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat hakkında yürütülen herhangi bir soruşturmanın olup olmadığına ilişkin, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi vermiştim. Bakan Ali Yerlikaya’nın önergemize verdiği yanıtı aynen paylaşıyoruz.

Bu aşamada Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat’a soruyoruz. Hangi suçlardan dolayı hakkınızda soruşturma devam etmektedir? Belediye başkanlığı makamı, şeffaflık gerektiren bir makamdır. Şanlıurfa halkının hakkınızdaki soruşturmaların detayını öğrenme hakkı vardır. Şanlıurfalılar adına cevap bekliyoruz!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx