İmamoğlu’ndan Bilal Erdoğan’a yanıt: Git işine diyeceğim, işi de yok ki

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, kendisini “İstanbul iyi yönetilmedi. Bu adam yan gelip yattı” diye eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’a yanıt verdi.

İmamoğlu, “Bu sözü kim söyler? Bu sözü 40 yaşını geçmiş, hâlâ baba eline bakan, işsiz güçsüz biri söyler. ‘Gitsin, işine baksın’ diyeceğim ama işi de yok ki” dedi.

İmamoğlu, SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada yedi yaşından bu yana hayat mücadelesini bilerek büyüdüğünü belirterek “Ben şanslıyım. Çünkü hayat mücadelesini öğreten bir babayla hayata tutundum ve çok şey öğrendim. Bu sözü kim söyler? Bu sözü 40 yaşını geçmiş, hâlâ baba eline bakan, işsiz güçsüz biri söyler” dedi.

“YÖNETTİĞİ BİR KISIM VAKIF VE KURULUŞLARIN ARKA BAHÇESİYDİ İBB, ŞİMDİ O YOK”

Bilal Erdoğan’ın anlamsız bir itibar gördüğünü vurgulayan İBB Başkanı İmamoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

* “Ben bunu yaşadım, gördüm. Hatta hakkımda suç duyurusunda da bulundu. Konya’da bir camide Cuma namazında onun ismiyle cumanın bekletildiğini söylemiştim televizyonda. O benimle aynı camide olmadığını söyledi. Ben Beylikdüzü Belediye Başkanıydım, 2018’de. Orada olduğumu nereden bilecek Allah aşkına.

* O cami 30-40 dakikaya yakın bekletildi. Bu anlamsız itibarı gören, bu lafları eder. Yok efendim, ‘Ne zaman başı sıkışsa Bodrum’da çıkıyor’ gibi anlamsız lafları söyleyen bir insan, 40 yaşını geçmiş, hâlâ baba eline bakan, onun itibarı ve varlığıyla hayata tutunmaya çalışan, hatta o itibar üzerinden insanları ezmeye, makam tayin etmeye kalkan bir kişinin ortaya koyacağı usul ve üslup.”

İBB’den Bilal Erdoğan’a bağlı vakıflara aktarılan kaynakların kesildiğini anlatan İmamoğlu, şöyle devam etti:

* “Yönettiği bir kısım vakıf ve kuruluşların arka bahçesiydi İBB. Şimdi o yok. Yurtlar yok. Hatta içini yap, vakfına ver, o da işletsin, o da yok. Merkezler, binalar yok. Artık ne varsa İBB’de, 16 milyon İstanbullu kullanıyor. O yüzden böyle bir karakteri ve anlayışı ortaya koyan bir şahsı ciddiye almıyorum.”

“BABASININ MAKAMI, TEK VARLIK SEBEBİ”

Bilal Erdoğan’ın, babasının konum ve makamını kullandığını anlatan İmamoğlu, şunları söyledi:

* “Bu konuşmayı yapan kim? Bir babanın konum ve makamını kendine tek varlık sebebi olarak bulmuş ve öyle yaşamış insan. Siyaseti hayatının tek varlık sebebi olarak görmüş bir insandan bahsediyoruz. Bu üzücü. Ben zaten şiddetle baba-oğul, karı-koca siyaset meselesini reddetmişimdir.

* Hatta birinci ve ikinci derece eğer makam sahibi bir insan varsa, siyaset yapıyorsa bir ailede, asla yanından bile geçmemelidir. Aksi takdirde bütün itibarını kaybediyor. Siyaset ve o makamlar şu anda bu ettiği sözlerle, babasına, ailesine zarar verici sözler. ‘Gitsin, işine baksın’ diyeceğim ama işi de yok ki.”

“YÜZ YÜZEYKEN BAŞKA BİR CANPOLAT DİNLEDİM”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkan Adayı Cemal Canpolat’ın, kendisine yönelik olarak “CHP’lilerin iş bulabilmek için İYİ Parti’nin kapılarına gitmek zorunda bırakılmasına son vereceğiz” şeklindeki sözlerine de yanıt verdi.

İmamoğlu, seçimden sonra Canpolat’la en az 20 kez yüz yüze görüştüklerini kaydetti. Canpolat’ın bu görüşmelerdeki dili ve tavrının, açıklamadaki sözlerinden farklı olduğunu ifade eden İmamoğlu, şöyle devam etti:

* “Cemal Bey seçim dönemi bitti biteli benimle herhalde 20’nin üzerinde sohbeti ve toplantısı oldu. Benimle bire bir oturdu. Bazıları iki-üç saat sürdü. Dertleştik. Partiyi konuştuk. Bu ve o toplantısından duyduğum birkaç cümlesi benimle yüz yüzeyken konuştuğu tavrından ve dilinden çok farklı.

* Onun için yine yüz yüze geldiğimizde bu söylediğinin anlamını sorarım. Temmuzdan beri en az 20 kere buluşmuşuzdur. Ben ne ağzından böyle bir cümle ne de böyle bir ima duydum. Ne anlamlandırılabildim, ne de niçin söylediğini anlayabildim. Yüz yüzeyken başka bir Cemal Canpolat dinledim ben.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx