Menzil’in ölen şeyhinin oğlu bağış toplamaya başladı

Menzil şeyhi Abdülbaki Erol‘un (Elhüseyni) büyük oğlu Abdülsaki Elhüseyni’nin iki hafta önce kurduğu Nezir Derneği, ‘bağış’ adı altında para toplamaya başladı.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Rıfat Kırcı’nın haberine göre; Menzil cemaatinde gavs olarak bilinen şeyh Abdülbaki Elhüseyni’nin ölmesinin ardından oğulları arasında başlayan örgütlenme yarışı hız kazandı. Ölen şeyhin büyük oğlu Abdülsaki Elhüseyni’nin kurduğu Nezir Derneği bağış adına para toplanmaya başlandı. Tarikat üyeleri henüz iki hafta kadar önce faaliyetlerine başladığını açıklayan Nezir Derneği’ne ait olduğunu belirttikleri IBAN adresini sosyal medyada paylaşarak herkese bağış yapma çağrısında bulunuyor. 

Ancak derneklerin izin almadan bağış toplaması için “kamu yararı gözeten dernek statüsünde” olması ya da valiliklerden izin alması gerekiyor. Nezir Derneği bu statüde bulunmazken 81 ilin valiliğinden izin alıp almadığı bilinmiyor. 

İzni var mı?

Eski İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan “Bu yapıların ülkemizde çok rahat hareket edebildiklerini biliyoruz. Bu derneğin en büyük mülki amirden izin alması gerekiyor. Valilikten izni olmalı. Bağışı 81 ilden topluyorsa 81 ilin valiliği ya da İçişleri Bakanlığı izni olmalı” değerlendirmesinde bulundu. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx