‘Türkiye ve Mısır ortak duruşa sahip’

ANKARA Milliyet – Görüşmede Filistin meselesini istişare ettiklerini aktaran Fidan, “Filistin sorunu Türkiye ve Mısır’ın ortak duruşa sahip olduğu bir konudur. 7 Ekim’den bu yana yaşananlar, uzun zamandır emsali görülmemiş gelişmelerdir. Masum sivilleri hedef alan saldırıları ve sivil can kayıplarını elbette reddediyoruz, kınıyoruz. Ancak temel mesele, Filistin’de adil ve kalıcı bir çözümün sürekli olarak ötelenmesi, bu arada İsrail’in yasa dışı yerleşimler, Kudüs ve Mescid-i Aksa’daki provokasyonlar, keyfi tutuklamalar gibi uygulamalarla işgali derinleştirmesidir” dedi.

Fidan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye ve Mısır olarak 67 sınırları dahilinde başkenti Doğu Kudüs olan egemen, bağımsız ve coğrafi bütünlüğü olan bir Filistin devletinin hayat bulmasını, yani iki devletli çözümün tek geçerli çözüm yolu olduğunu düşünüyoruz. Türkiye olarak geldiğimiz noktada dört hususun önem arz ettiğini düşünmekteyiz. Her şeyden evvel her ne taraftan olursa olsun sivil can kayıplarının önüne geçilmelidir. Filistinlilerin Gazze’de yerlerinden edilerek Mısır’a sürülme politikasını tasvip etmiyoruz, buna sonuna kadar karşı çıkıyoruz. İkincisi çatışmanın coğrafi olarak yayılmasının engellenmesidir. Üçüncü olarak iki devletli çözüm temelinde barış sürecinin yeniden başlatılmasıdır. Dördüncü olarak bölgedeki Müslüman ülkeler olarak adil ve kalıcı bir barışın garantörü olacak bir mekanizmanın kurulmasıdır.”

Fidan, tahliyeler konusunda da “İçeride yaklaşık 300 civarında çifte uyruklu Türk vatandaşımız bulunmakta. Bunların 30’unun tahliyesini başardık. Sınır kapısı kapalı olduğu için çalışmalarımız devam etmekte” dedi.

Üçüncü Koca Yusuf dün Mısır’a ulaştı

Türkiye’nin, Mısır üzerinden Gazze’ye yönelik insani yardım çabası sürüyor. Yardım malzemelerini taşıyan “Koca Yusuf” olarak bilinen Milli Savunma Bakanlığı’na ait iki adet A400M uçağının önceki gün Mısır’a ulaşmasının ardından dün de üçüncü uçak Mısır’a indi. Milli Savunma Bakanlığı’nın sosyal medyadan yaptığı paylaşımda “Gazze için hazırlanan ilaç, tıbbi malzeme, dayanıklı gıda, konserve, battaniye ve çocuk bezi gibi insani yardım malzemeleri Mısırlı yetkililere teslim edildi” denildi. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya da üç uçak ile; yedi insani yardım personeli, 5 bin battaniye, 2 bin 600 gıda kolisi, 34 bin 950 kilo tıbbi malzemenin sevk edildiğini kaydetti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx